İstanbul'da Büyük "Kardeşlik İftar buluşması"

23  Nisan'da İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde bulanan Kazlıçeşme Kültür Merkezi Meydanı'nda büyük  "Kardeşlik İftarı" etkinliği düzenlendi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği (UDTSB) öncülüğünde düzenlenen İftar etkinliğine, diasporadaki dini alimler, aydınlar, kanaat önderleri ve çeşitli STK temsilcilerinin yanı sıra  Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı sayın İsmail Çataklı, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanı sayın Savaş Ünlü, Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Yaşar Aksancar, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Bayram Yalınsu ve çeşitli siyasi parti temsilcileri katıldı.

Kurra hafız Abdulcelil Kari’nin Kur’an tilaveti ile başlayan Etkinlikte açılış konuşması yapan STK’lar birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Doğu Türkistan halkı ve de İslam dünyasının mübarek Ramazan ayını kutlarken, bu mübarek günlerde Doğu Türkistan halkının Oruç, Namaz da dahil olmak üzere tüm ibadetlerini yasakladığını ve hatta akrabalarıyla temas kurma haklarını bile elinden aldığını dile getirerek Bakan ve diğer misafirlerin böyle acı bir dönemde bu mahzun milleti yalnız bırakmadığından ötürü minnettar olduğunu söyledi.

Başkan Oğuzhan, Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıların Türk vatandaşlığı kazanması meselesi için çok çaba sarf ettiğini, İçişleri Bakanlığı'nın bu yıl Hac mevsimine kadar vatandaşlık sorunu dahil diğer tüm zorlukların halledilmesi yönünde çalışmalar içerisinde olduğunu müjdeledi.

“UYGUR KÜLTÜR MERKEZİ KURMAYI PLANLIYORUZ”

Akabinde konuşma yapan Doğu Türkistan Ulemaları Birliği Başkanı Doç. Dr. Ataullah Şahyar, öncelikle Ramazan ayını kutlamak için millete hitap ederken bir müjde daha vererek, İstanbul'da yaşayan Doğu Türkistanlıların hep birlikte ibadet edebilecekleri ve çeşitli sosyal etkinlikleri düzenleyebilecekleri, içerisinde Cami, kütüphane ve etkinlik alanı, salon barındıran büyük bir merkez kurmayı planladığını, bunun için Türkiye hükümetinden, çeşitli STK’lardan ve Türk kamuoyundan yardım beklediğini sözlerine ekledi.

Etkinliğe özel davetle iştirak eden İçişleri Bakan Yardımcısı sayın İsmail Çataklı, dünyadaki tüm ideolojik sistemlerin farklı planları olduğunu, diğer insanların kültürünü değiştirmek için çeşitli eylemlerde bulunduklarını, bazı güçlerin tarihsel olarak Türk dünyasını birbirinden ayırmak için çalıştıklarını, bu minvalde Türkiye'nin asla köklerini unutmayacağını ve Türk devletleriyle beraber hareket etmek adına faaliyetlerini güçlendireceğini söyledi.

UYGURLARIN HUZURUNU BOZMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ!

Sayın Çataklı sözlerine şöyle devam etti. “Şu anda Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin durumunu yakından takip ediyoruz. Şurası açık olmalıdır ki, dünya düzeni ne olursa olsun, Türkiye'nin Doğu Türkistan halkının acılarını hissetmemesi, dertlerini görmezlikten gelmesi mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı olarak Doğu Türkistan halkının tüm sorunlarının ve taleplerinin çözülmesinde onların yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Öncelikle bakanlık olarak kısa vadede Türkiye'de yaşayan Uygur kardeşlerimizin Türk vatandaşlığı konusunu ele alacağız. Türkiye'de veya başka ülkelerde yabancı oluşumlar ya da bireyler çeşitli yollar vasıtasıyla bilinçli olarak Uygur kardeşlerimizi istikrarsızlaştırmaya çalıştığının farkındayız. Şu hususu belirtmek isterim ki, Türkiye'de yaşayan Uygurların huzurunu bozmaya kimsenin gücü yetmez! Türk halkı buna müsaade etmez! O yüzden siz müsterih olunuz, kimsenin huzurunuzu bozmasına fırsat vermeyiniz. Türkiye sizin vatanınızdır. Türk vatandaşı olduktan sonra Türkiye'de olsanız bile Ana vatanınız olan Doğu Türkistan’ı asla unutmayınız. Kendiniz burada olsanız bile gönlünüz hep orada olsun. En önemlisi de değerlerinizi, kültürünüzü, dilinizi örfünüzü unutmayınız hep hatırlayınız.” Diyerek, Doğu Türkistan halkının en çok endişe duyduğu nüfus sorunuyla ilgili müjdeli haberi verdi. Ardından Başkan Oğuzhan ile Şahyar, Doğu Türkistan halkı adına bakan yardımcısı Çataklı ’ya Uygur Doppa’sı ve Cübbe giydirdi.

2000 KİŞİ BERABER İFTARINI AÇTI

Akabinde okunan ezan ile birlikte Müslümanlar hep birlikte Yöresel Uygur yemekleriyle oruçlarını açtı.

İftar sonrası eski AK Parti Siirt Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Yasin Aktay selamlama konuşması yaparak, İstanbul'da yaşayan Uygurların bir araya gelmesinden memnun olduğunu belirtti.

2000’i aşkın kişinin bir araya geldiği Büyük Doğu Türkistanlılar “Kardeşlik İftar buluşması” Üstad Ataullah Helpet hacım’ın duasıyla sona erdi.

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 985 kişi okudu!
25/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.