İslam İşbirliği Teşkilatından Çin-Arap Zirveleriyle ilişkin açıklama

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından Çin-Arap Zirveleriyle ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, zirvenin sonuçlarının Arap-Çin dostluğu ile ortak çıkarlarına hizmet edeceğini ve Arap ülkeleri ile Çin arasındaki işbirliği ve ortaklığa yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.

Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi'nin sonuçlarını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Taha, Suudi Arabistan'ın zirvenin düzenlenmesindeki öncü rolünden övgüyle söz etti.

Açıklamada, Genel Sekreter Taha'nın, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan'ın davetiyle zirveye katıldığı aktarıldı.

ÇİN-ARAP ZİRVELERİ RİYAD GERÇEKLEŞTİ

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 7-9 aralık Çin Komünist Parti Lideri Xi Jinping'in yanı sıra Arap ülkelerinden liderlerin geniş katılımıyla Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi düzenlenmişti.

Zirvenin sonlanmasıyla yayımlanan Riyad Bildirisi'ne göre, Çin'in “Bir Kuşak Bir Yol” Girişimi'nin desteklenmesi, taraflar arasında ortaklığın pekiştirilmesi ve bir sonraki zirvenin Pekin'de düzenlenmesi kararları alınmıştı.

SOYKIRIMCI Xİ JİNPİNG, NEDNE FİLİSTİNİ SAVUNDU?
Soykırımcı Xi Jinping Riyad'da düzenlenen 1. Çin-Arap Devletleri Zirvesi'nin açılış töreninde konuşma yaparak Filistin sorununun Ortadoğu'da barış ve istikrarla ilişkili olduğunu söyledi.

Doğu Türkistan’da Milyonlarca Müslümanı katleden, soykırım uygulayan Xi, Filistin halkına yapılan tarihi haksızlıkların, sonsuza kadar olduğu gibi bırakılmaması gerektiğini savunarak , bir ulusun meşru hak ve çıkarlarının pazarlık konusu edilemeyeceğini ve bağımsız bir devlet kurma talebinin reddedilemeyeceğini, Çin'in tam egemenliğe sahip, 1967'deki sınırlara sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını güçlü şekilde desteklediğini ve Filistin'in Birleşmiş Milletler'in tam üyesi olmasına destek verdiğini hatırlatarak tarihe not düşmüş bulundu.

“DÜNYANIN AKLI İLE DALGA GEÇİYOR BU KATİL!”
Konuyla ilgili Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı sayın Hidayetullah Oğuzhan, sosyal medya hesabından “Konuşana bak! 1949’dan beri Doğu Türkistan’da Soykırım cinayeti işleyen! 20 bin cami yıkan! 8 milyon insanı Kampa hapseden! 40 milyon Müslüman Türkü dünyadan tecrit eden! Din, düşünce, özgür yaşam, seyahat ve dolaşımı yasaklayan! birimi söylüyor. “Dünyanın aklı ile dalga geçiyor bu katil!” yakıştırmasını yaparak tepkisini gösterdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 878 kişi okudu!
12/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.