İslam İşbirliği Teşkilatında (Xinjiang) Propagandası

Çin, Doğu Türkistan meselesinin İslam dünyasında gündeme gelmesini engellemek için İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye devletlerini Doğu Türkistan'daki "soykırım ve insanlığa karşı suçlar" konusunda kandırmaya yönelik sahte Propagandalar yapıyor.

5 Ocak, Urumçi ve Suudi Arabistan'daki Çin Büyükelçiliği eş zamanlı olarak ”Bizim Xinjiang Yahşi Yer” temalı çevrimiçi bir konferans düzenlediği öğrenildi.

Çin’in organ yayını Halk Ağı'na göre koyu Çin propagandası yapılan Video konferans toplantısına Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Pakistan, Malezya ve Endonezya, Kırgızistan, Nijerya ve Kamerun dahil olmak üzere İİT üyesi 36 ülkenin daimi temsilcileri orta ve üst düzey diplomatlar katıldı.

İNANDIRICI ENÜSTURMANLARI KULLANIYOR.

Komünist Çinli yetkililer islam ülkelerinin temsilcilerini kandırmak adına Urumçi Uluslararası Büyük Pazar, sözde "Xinjiang İslam Enstitüsü", Urumçi Şehir Guiyanshiang ahaliler komitesi, Hotan İl yatılı Anaokulu, Kaşgar İl kültür sanat kenti ve Uluslararası toplum tarafından ceza kampı olarak nitelendirilen ancak Çinlilerin “Mesleki eğitim merkezi” dediği Toplama Kamplarına ait önceden hazırlanmış bir kısım görsel içerikleri katılımcılara izletirken, Batı ve AB’nin yaptırımlarına neden olan Doğu Türkistan’daki “Sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç”  konularının hiç var olmadığı hepsi batının oyunu olduğunu, tam aksine Çin’in her zaman İslam ülkelerinin iyi bir dostu ve kendi ülkesindeki Müslümanların dini inancına, refahına büyük önem verdiği yalanıyla adeta islam dünyasıyla dalga geçti.

Uluslararası araştırma merkezlerinin Raporları, uluslararası saygın medya kuruluşların bölgeyle ilgili haberleri, onca ceza Kampı tanıklarının yanı sıra güçlü deliller ortadayken, üstelik 7’den fazla ülke Doğu Türkistan’da sistematik “Soykırım” yaşandığına kanaat getirdiği gerçek ortadayken, Çin rejiminin Müslüman aleminin en önemli oluşumu olan İİT’de bu denli yalan Propaganda yapabiliyor olması şaşkınlık yarattı.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ DİNİ BASKILARI

Çin, Doğu Türkistan'da İslam karşıtı terör politikaları uygulamaya başladığından bugüne kadar 16.000'e yakın cami yıkıldı veya haritadan silindi.

Kültür yıkımından sağ kalan camilerin bazıları Bar, turizm cazibe merkezi iş yerleri ve atölye hatta tuvalete dönüştürülmüş Çinlilerin kullanımına sunulmuş vaziyette. Ayrıca tüm dini faaliyetler tamamen yasaklandığı gibi insanlar İslam'dan vazgeçmeye zorlanıyor.

İşkence kamplarında Merhum Muhammed Salih Damolla ve de sözde “ İslam Enstitüsü” bünyesinde Çin yasalarına uyarak talebe yetiştirmeyi vazife edinen Profesör, Usta Ulemalar başta tanınan binlerce dini Alim şehit edildi ve sırf dini vecibeleri yerine getiren milyonlarca Müslüman hala işkence görüyor.

Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, işgalci Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında en az 1 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak rızası kapatıldığını gösteriyor.

Şu ana kadar BM yetkililerinin ve uluslararası örgütlerin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini sürekli olarak rededen Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yapıyor.

 

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

Bu Haberi 443 kişi okudu!
11/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.