İslam Dünyasından Çin’e Tepki; ”Olimpiyatları Boykot Ediyoruz!”

İslam dünyasından beklenen tepki geldi. Pekin olimpiyatlarını boykot ederek Uygurların yanında olduklarını duyurdu.

Uygurlara zulmü devam eden Çin'e tepkiler ve Kış Olimpiyatları'na boykot kararları art arda gelirken İslam dünyasından da Çin’e karşı açıklama geldi. Uluslararası İmamlar Konseyi, olimpiyatları boykot ettiklerini ve Uygurların yanında olduklarını duyurdu.

Çin Hükümeti'nin Uygurlara yönelik zulmü, dünya gündeminde yer almaya devam ediyor. ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve İskoçya zulmü protesto etmek için Çin'in 2022 Kış Olimpiyatları'nı boykot edeceğini açıklamasının ardından geçtiğimiz gün de Almanya, Yeni Zelanda ve Japonya yetkilileri kişisel olarak bu boykota katılacağını açıklayarak olayı ülkesinin gündemine taşımıştı.

Batı ülkelerinin bu açık desteğinin peşi sıra gözler, İslam dünyasının artık bu konuda sessiz kalmayacağına dair umutla çevrilmişti.

Doğu Türkistan asıllı Akademisyen Dr. Alimcan Buğda ve Turguncan Alavuddin de üyesi olduğu ve herhangi bir devletle doğrudan bağlantısı olmayan Uluslararası İmamlar Konseyi, Çin'in 2022 Kış Olimpiyatları'nı boykot ettiklerini ve Uygurların yanında olduklarını açıklayarak Müslüman aleminden beklenen o tepkiyi ortaya koydu.

'ZULÜM GÖREN UYGURLARIN YANINDAYIZ'

Karar gazetesinin bildirdiğine göre Konseyin yayımladığı resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Uluslararası İmamlar Konseyi, zulüm gören Uygurların yanındadır. Çin Hükümeti; baskı, işkence ve diktatörlükle Çin’deki Müslümanların yaşam ve tüm temel haklarına saldırmaya devam etmektedir.

Konseyimiz, Najaf İlahiyat Fakültesi ve seçkin müftüler tarafından verilen yetkiyle, 2022 Kış Olimpiyatları'na katılımı yasaklamıştır. Bu etkinlik; doğrudan Uygurlara soykırım uygulayan baskıcı ve tiran rejime hizmet etmektedir. Olimpiyatları boykot eden tüm organizasyonları alkışlıyor ve Dünya Uygur Kongresi'yle dayanışma içinde olduğumuzu da teyit ediyoruz. Ayrıca Müslümanların yaşadığı felaketlerde desteğini gösteren tüm inanç liderlerine ve dini organizasyonlara da minnettarlığımızı iletiyoruz."

ÇİN'İN UYGURLARI ZORLA ÇALIŞTIRMA POLİTİKASI

Çin Hükümeti, uzun bir süredir Doğu Türkistan'da Uygurlara yönelik baskı ve şiddet uygulayarak, sistematik soykırım ve zorla çalıştırma politikası sürdürüyor. Daha önce H&M gibi birçok büyük marka Çin'in bu yolla elde ettiği ürünleri ithal etmeyeceklerini açıklamış, ABD ise “Uygur yasasını” onaylayarak İnsanların zorla çalıştırıldığı bölgeden ürün ithal etmeyi yasaklamıştı. Ayrıca Avrupa Parlamentosu da bir süredir meseleyi gündemlerinde tutarak, üye ülkelere Çin ürünlerini ithal etmemeleri yönünde baskı yapıyor.

Tüm bunlara ek olarak, Çin için çok önemli olan ve küresel çapta ilgi gören Kış Olimpiyatlarına 30 gün kala  birçok ülkeden boykot kararı gelmeye devam ediyor. Ülkeler 2022’nin küresel en büyük organizasyonu olan Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarını Soykırımcı bir ülke olması hasebiyle boykot edeceğini açıkladı.

Gözlemciler benzeri adımların Türk dünyasından da beklendiğini, Kardeş katili Çin’de olacak Olimpiyatlara en azından Çin virüsünü gerekçesiyle diplomat göndermeyerek tavır sergilemeleri gerektiğini bunu yapması, yaralı Doğu Türkistanlılar için ayakta kalma umudu olacağını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

Bu Haberi 869 kişi okudu!
03/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.