İşgalci Çin Kumkusar köyünü Haritadan silecek!

Çin rejimi, Doğu Türkistan'ı tamamen Çinleştirmek ve Doğu Türkistan ile Çin eyaletleri arasındaki hava ve kara trafiğini, bölgenin en ücra köşelerine kadar ulaşım sorunlarını çözmek için Kaşgar vilayetine bağlı Merkit İlçesine Havaalanı inşa etmeyi planlıyor. Proje Çin’in "Bir Kuşak Bir Yol" ticari planının engelsiz hayata geçmesinde önemli transfer noktalarından biri olarak görülüyor.

İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 30 Nisan tarihli haberde, Merkin ilçesinde inşa edilecek Havalimanının Değerlendirme toplantısında Merkit ilçesine bağlı Kumkusar köyünün konum ve kapsama alanı bakımından proje için aday olduğu A1 düzeyinde havalimanı inşaatı için gerekli koşulları sağladığı belirtiliyor. 

Merkit İlçesi, Doğu Türkistan'ın güneybatısında, Kaşgar vilayetinin doğusunda, toplam 10.900 kilometrekare alana sahip büyük bir ilçedir. Güneyde Kargalık İlçesi ile sınır komşusudur, batıda Yarkent İlçesine, kuzeyde Yarkent Nehri (Zerefşan Nehri) yoluyla Maralbeşi İlçesine, doğuda ise Hotan Eyaletinin Guma İlçesine ve Teklimakan Çölüne bağlıdır. 

Zerefşan Nehri Vadisi'ndeki beş ilçenin merkezinde yer alan Merkit İlçesi Çin’in "Tek Kuşak, Tek Yol" projesi kapsamında önemli bir düğüm noktası ve Doğu Türkistan'ın Batı ve avrupaya açılımı için önemli nokta olarak değerlendiriyor. 

BİR KÖY HARİTADAN SİLİNİYOR!
Ancak Çin’in Merkit İlçesindeki Kumkusar köyünü haritadan silerek halkı ata miras topraklarından, yerinden yurdundan ederek yapılacak olan sözde “A1 tipi genel Havaalanı” uluslararası toplumun tepkisine neden oldu.

Edinilen bilgiye göre, şu anda Doğu Türkistan'da kurulup sertifikalandırılan A1 tipi genel havalimanlarından 2 adet, B tipi genel havalimanlarından 11 adet, helikopter pistlerinden ise 4 adet aktif kullanımda bulunuyor. Ayrıca Kargalık Genel Havaalanı ve Arşang Genel Havaalanı olmak üzere iki adet A1 tipi genel havaalanının inşaatı devam editor.

Sırasıyla Altay, Karamay ve Çerçan'da üç adet planlanmış alçak irtifa uçuş pisti istasyonu bulunuyor. Cing, Çira Genel Havaalanı inşaatının önceki aşamasının tamamlandığı öne sürülüyor.

İLGİLİ HABERLER: ULAŞTIRMADA YATIRIMLAR NEDEN ARTTI

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda yerleşimci Çinlileri Doğu Türkistan'a kalıcı taşınmaya teşvik etmek amacıyla Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu ulaşımını genişlettiğini, ayrıca Doğu Türkistan kaynaklarının Çin’e ulaşımını kolaylaştırmak için çaba sarfettiğini, bütün bu yatırımların Çin işgal rejiminin Doğu Türkistan'ı Çinlileştirme gibi nihai amacına ulaşmak için bir yandan Doğu Türkistan halkını Toplama kamplarına ve cezaevlerine hapsederken, Kadın erkek gözetmek sizin gençleri Çin eyaletlerine ve başka bölgelere zorunlu çalışmaya sürgün ederek, Uygurların nüfusunu azaltmaya çalıştığı, diğer yandan da yerleşimci Çinlilerin Doğu Türkistan'a kök salmaları, kalıcı yerleşmelerini sağlamak için olduğunu, aynı zamanda uluslararası toplumda “Zulüm bitti. Her şey normalleşti. Uygurlar Mutlu” algısı oluşturmak için, “Tek Kuşak Tek Yol” girişiminin engelsiz hayata geçmesini sağlamaya çalıştığını kaydetti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: New.qq.com, Uy.ts.cn

Bu Haberi 3020 kişi okudu!
03/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.