İran Lideri Çin’i ziyaret etti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Çin'e yaptığı ve Çin Komünist Parti Lideri Xi Jinping ile bir araya geldiği üç günlük resmi ziyaretini tamamlamasının ardından bir çok ortak bildiriye imza attı. 

Görüşmenin son gününde ikili ortak bildiri yayımladı. Bildiride Siyaset, güvenlik ve savunma, ekonomik kalkınma, eğitim ve kültür konularının yanı sıra bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alındığı ve Çin ile İran ortaklığının "istikrarlı" biçimde ilerlediği ve jeopolitik belirsizliklere karşı dayanıklı olduğuna yer verildi. 

Global Times'ın haberine göre, açıklamada, Çin ve İran'ın ikili ilişkileri güçlendirmeye ve çeşitli alanlarda kapsamlı işbirliğini teşvik etmeye kararlı olduğu aktarılarak, Basra Körfezi'nin barış ve istikrarının küresel güvenlik ve enerji taşımacılığı açısından önemi vurgulandı. 

TERÖRE KARŞI İŞBİRLİĞİ
Çin ve İran'ın terörle mücadelede işbirliğini daha da güçlendirme konusunda anlaştıklarına yer verilen bildiride, iki ülkenin, savunma kurumları arasındaki stratejik iletişimi güçlendirme, ordular arasında her düzeyde işbirliği gerçekleştirme ve ortak tatbikatlar ile personel eğitimi ölçeğini genişletme konusunda mutabık kaldığı kaydedildi. 

Ortak Bildiride, ekonomik işbirliğine ilişkin olarak ticaret, tarım, sanayi, yenilenebilir enerji ve altyapı konuları da ele alındı. Ayrıca, İran'ın Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliğinin bölgesel ve uluslararası barış, güvenlik, istikrar ve kalkınmaya katkı sağlayacağına işaret edilirken İran'ın, Çin'in BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan grup) üyeliğini genişletme girişimini memnuniyetle karşıladığına işaret edildi. 

İRAN’A DAVETİ KABUL ETTİ
Çin Merkez Televizyonu'ndan yapılan açıklamaya göre Reisi Xi’yi İran’a davet etti. Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Reisi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i İran'a resmi bir ziyarette bulunması için davet etti. Başkan Xi Jinping daveti memnuniyetle kabul etti ve uygun bir zamanda İran'ı ziyaret etmeye hazır olduğunu ifade etti." sözlerine yer verildi.  

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 373 kişi okudu!
20/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.