Interpol’deki Çin etkisi, İstanbul’da protesto edildi

İstanbul’da bugün Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliğinin organizasyonuyla Beşiktaş Barbaros Parkı’nda Çinli aday Hu BinChen’in Interpol Yürütme Kurulu Başkanlığına aday gösterilmesi ve Çin’in İnterpol üzerindeki etkisinin artması protesto edildi.

Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliği, 23 Kasım 2021’de Çin’in Interpol üzerinde artan etkisini protesto etmek için protesto gösterisi düzenledi. Uluslararası Kamuoyunun dikkatini çekmek amaçlı protesto ve basın açıklaması gerçekleştiren Doğu Türkistanlıların basın açıklamasını Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Nureddin İzbasar yaptı.

Doğu Türkistanlılar Çin’in Interpol’deki Etkisinin Artmasından Endişeli

Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliği adına yapılan basın açıklaması:
Interpol genel kurul ve yürütme kurulu seçimleri 23-25 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Bu seçimde Çin Merkezi Emniyeti Uluslararası İş birliği Dairesi Başkan Yardımcısı Hu BinChen’in Çin tarafından Kurul Başkanlığına aday göstertilmesi, uluslararası arenada büyük endişe uyandırmaktadır.

Interpol’ün uluslararası düzeyde hukuk ve adaletin inşası için hizmet etmek, suçluların cezalandırılması için evrensel iş birliğini geliştirmek gibi amaçları bulunmaktadır. Kuruluşundan bu yana takdir edilecek kazanımlar sağlayan ve aynı zamanda yaptırım gücüne sahip olan böyle önemli bir uluslararası kuruluşun asıl misyonuna sadık kalabilmesi için çok dikkatli ilerlenmesi gerekmektedir.

Çin; yayılmacı politikalarının bir parçası olarak, uluslararası düzen ve barışı inşa etmek amacıyla kurulan kuruluşlarda etkisini arttırarak, bu kuruluşları evrensel değerler, insan hakları, demokrasi ve özgürlüğe aykırı kendi icraatları için kullanmayı hedeflemektedir. Interpol’ün bir önceki Çinli Başkanı’nın görevdeyken, gizemli bir şekilde tutuklanması ve Interpol’ün işleyişine aksaklık getirilmesi de Çin devletinin uluslararası kuruluşlara olan bakış açısı ve tutumunu sergilemektedir.

Son 20 yılda;
-Çin’in talebi üzerine ilan edilen kırmızı bülten 10 katı artmıştır,
-Çin rejimine karşı fikir beyan edenler, Çin tarafından işgal ve soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlı ve diğer şahıs ve tüzel kişilikler terör bahanesiyle kırmızı bülten ile aranmıştır,
-Yine bu insanlar; tutuklanmış, gittiği ülkelerden sınır dışı edilmiş, Hac ibadetleri, ticaret ve diğer faaliyetleri engellenmiştir
-Birkaç ay önce Fas’ta tutuklanan İdris Hasan, haksız ve usulsüz Interpol kırmızı bülteni ile zorluklara maruz bırakılmıştır.
Bu sayılanlar gibi olaylar göz önünde bulundurulursa; Çin adayının Interpol için zararlı olduğu ve Interpol’ün uluslararası arenada temsil ettiği itibar ve güvenin yok edilmesine yol açacağı açık ve net bir sonuçtur.
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak, Çin’in Interpol’ü kullanarak senelerdir Doğu Türkistan diasporasında oluşturduğu siyasi ve ekonomik açıdan güvenlik tehditleri ve zararlarını referans alıyoruz. Bu noktada Interpol’e üye olan diğer devletlerin, seçim hakkı olan delegelerin ve denetim kurulunun Çinli adayın adaylık hakkı konusunda daha hassas ve insancıl karar vermesini talep ediyoruz.
Çin’in Interpol ve birçok uluslararası kuruluştaki etkisinin artmasının diğer ülkelerin ulusal ve uluslararası çıkarları ile savunduğu değerlere, düzene tehdit teşkil edeceğinin de altını çiziyoruz. Bu konularda bizimle aynı kader ve görüşü paylaşan diğer mağdurlar ile uluslararası düzenin korunmasını destekleyen insan hakları örgütleri, senatörler ve devlet vekilleri ile ortak endişelerimizi iletiyoruz. Türkiye başta olmak üzere, diğer devletlerin bu konuyu ele alarak yeni yürütme kurulunun daha adil ve Interpol’ün misyonuna sadık şekillendirilmesi için çaba göstermeleri çağrısında bulunuyoruz.Basın Açıklamasının ardından Uygur asıllı Buzeynur Obul Hanım efendi, Uluslararası topluma kocası İdris Hasan’ın Çin’in karlamasıyla İnterpol kırmızı bülteniyle Fas’ta tutuklandığını ve hiçbir suçu olmadığı halde 5 defa duruşması ertelendiğini, 24 Kasım 2021'de bir kez daha mahkemeye çıkacağını, kocasının derhal bırakılması gerektiğini hak ve adaletin yerini bulacağına inandığını dile getirdi.

Daha önce Beşiktaş Swiss Hotel önünde yapılması planlanan ve Kamuoyuna bu şekilde duyurusu yapılan Basın açıklama ve Protesto, son anda adres değişikliğiyle Beşiktaş Barbaros Parkı Meydanında çok sayıda Doğu Türkistanlıların ve sivil Toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu Haberi 42 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.