İnsan Hakları İzleme Örgütünden Uygur Çağrısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Asya Direktör Yardımcısı Maya Wang, Çin'in Uygur Türklerine ve Müslüman Türklere yönelik insan hakları ihlallerine devam ettiğini ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtti. Wang, HRW üyesi ülkelere insanlığa karşı işlenen bu suçlara karşı sessiz kalınmaması için çağrı yaptı.  İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) baskıcı Çin'in Uygur Türklerine ve Türk Müslümanlarına yönelik asimilasyon politikalarını, baskılarını ve zulmünü gündeme taşıdı. HRW, Soykırımcı Xi Jinping yönetimindeki Çin'in Uygur Türklerine yönelik olarak yapılan insan hakları ihlallerine devam ettiğini ve insanlığa karşı suç işlediğini kaydetti.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜNDEN ÜYE ÜLKELERE ÇAĞRI!
Kırım Haber Ajansının (QHA) bildirdiğine göre, İnsan Hakları İzleme Örgütünün Asya Direktör Yardımcısı Maya Wang, dünkü basın açıklamasında, "Geçtiğimiz yıl boyunca Çinli yetkililer, Uygurların ve diğer Türklerin haklarını çiğneyen istismarcı sert saldırı politikalarını sürdürdüler" vurgusunu yaptı. Wang, HRW üyesi ülkelere, "Üye ülkeler insanlığa karşı işlenen suçlar karşısında sessiz kalmamalı” çağrısında bulundu. 

BM'NİN DOĞU TÜRKİSTAN RAPORU
2022 yılının eylül ayında yayımlanan Birleşmiş Milletler (BM) raporu, Çin'in Doğu Türkistan'daki sözde “terörle mücadele” bahanesiyle yürütülen eylemlerinin insanlığa karşı suç teşkil ettiğini tespit etmişti. Raporda; Çin yönetimine; keyfi olarak özgürlüklerinden yoksun bırakılan tüm bireyleri derhal serbest bırakma, kaybolan ailelerin nerede olduklarını açıklığa kavuşturma, iç güvenlik yasalarının tekrar incelemesini yapma ve tüm ayrımcı yasaları yürürlükten kaldırma çağrısı yapılmıştı.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CEZA KAMPLARINDA NELER YAŞANIYOR?
Sözde “Çin Halk Cumhuriyeti” komünist rejimin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halk, asimilasyon ve soykırıma uğramaktadır. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler bu baskının kurbanı olmaktadır.

Doğu Türkistan’da ağır insan hakları ihlallerinden aşmış soykırım derecesine ulaşan, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine gelen küresel mesele haline geldi. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Ortaya çıkan Resmi veriler ise, Çin Komünist Partisi idaresinin kültürel ve etnik soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyduğunu gösteriyor. Fakat Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizlemeye ve soykırımı yalanlamaya çalışıyor.

Günümüzde şu an bile Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarında tutuluyor. Bu baskı tüm şiddetiyle devam ederken, tanıkların ifadelerine göre tutuklulara işkence ediliyor. Sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Tırnak çekme, kamçı, elektrik verme gibi işkencelere maruz kalıyor. Kadınlar toplu tecavüze uğruyor.

UYGUR MÜSLÜMANLAR ASİMİLE EDİLİYOR
Milyonlarca genç Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Birçoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyor. Kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor. Genç kadınlar Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan yaklaşık 800 bin Uygur Türkü çocuk, “melekler yuvası ” denilen çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya Çince yaşamaya, tıpkı bir Çinliymiş gibi davranan, yaşam felsefesi, ideolojisi, hayata bakışı tamamen Uygurlardan kopuk komünist bireyler olması için yetiştiriliyor.

Milli ve dini kültür mirasları, Uygur tarihi ve kültürü, Türk- İslam mimarileri, tarihi şahsiyetlerin türbeleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. 16 bin Cami yıkıldı. Kur’an-i kerim başta olmak üzere Uygurca yazılmış sayısızca eresi kitapları yakıp yok etti. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni sayılıyor.

“Kardeş aile” projesi adı altında her Türk aileyle ilgilenecek Çinli memur atandı. Sözde “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde 10 günlerce konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 489 kişi okudu!
01/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.