İngiltere TikTok'u yasakladı

TikTok'un Çin hükümetine yakınlığı ve dünya çapında kullanıcı verilerini elinde tutmasıyla ilgili endişeler son dönemde giderek büyüyor. ABD ve AB'nin ardından TikTok'a bir yasak da İngiltere'den geldi. İngiliz hükümeti, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'un kamuya ait telefon ve diğer elektronik cihazlarda kullanılmasını yasakladı.

SİBER TEMİZLİK SAĞLAYACAĞIZ
İngiltere Kabine Ofisi Bakanı Oliver Dowden, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, kamuya ait telefon ve diğer elektronik cihazlarda TikTok kullanımının yasaklandığını duyurdu. Kararın, güvenlik gerekçeleri ile alındığını belirten Dowden, "Bu aslında önemli bir önlem. Hükümet genelinde TikTok uygulamasının kullanımının sınırlı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte aslında bir siber temizlik sağlayacağız. Yasak, devlete ait cihazlar için geçerli. Kamu çalışanlarının, bakanların ya da diğer kişilerin kişisel cihazları elbette yasak kapsamında değil" dedi.

ABD 28 Aralık 2022’de AB ise 23 Şubat , Kanada ve Avustralya gibi ülkeleri peşine takarak TikTok'un kamu cihazlarında kullanımına yasak getirmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 225 kişi okudu!
17/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.