İngiltere Çin'i Uyardı

Radio France Internationale (RFİ)’nin bildirdiğine göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss 21 Ocak'ta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i "İngiltere'nin müttefikleri birleşecek ve anti-demokratik diktatörlüklere karşı çıkacak" konusunda uyarı yaptı.

Ayrıca Avustralya'yı ziyaret eden İngiliz Bakan Liz Truss, bu süreçte İngiltere ve bütün müttefiklerinin küresel tehditlerle mücadele etmek, Hint-Pasifik bölgesindeki demokrasilerle bağları derinleştirerek, Küresel çapta saldırganlaşan hegenomik güçlerin durdurulması gerektiğini belirtirken, bunların kafasına göre hareket ederek diğer ülkeleri de etkilediğini söyledi.

GÜNDEMDE NÜKLEER DENİZALTISI DA VARDI

Bilgilere göre, Liz Truss ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace Cuma günü Sidney'de, Avustralya-İngiliz Bakanlar Danışma Konseyi toplantısına katıldıkları ve Avustralya Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı ile görüştükleri ve iki taraf, Avustralya’nın nükleer denizaltısı satın almak anlaşması hakkında müzakereler yaptığı aktarıldı.

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, İngiliz Donanmasının Pasifik'e asker konuşlandırmasını artırdığı, Fakat İngiltere'nin Avustralya'da askeri üs inşa etme planının olmadığını teyit etti.

Toplantının sonunda, İngiliz ve Avustralyalı bakanlar, Rusya'nın Ukrayna sınırına asker konuşlandırmasından duyduğu endişeyi dile getiren ve Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü desteğini vurgulayan ortak bir bildiri yayınladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 362 kişi okudu!
24/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.