İngiliz Parlamentosundan, Tayvan "bağımsız ülke" tanımı

İngiliz Parlamentosu, Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin bu hafta Çin'e yapacağı ziyaret öncesinde, Tayvan'ı ilk kez resmi bir belgede "bağımsız ülke" olarak tanımlandı. Tayvan İngiltere'ye teşekkür ederken, Çin tepki gösterdi.

İngiliz Parlamentosu, Çin-Birleşik Krallık ilişkilerini etkileyecek bir karar aldı. Avam Kamarası'nın Dış İlişkiler Komitesi tarafından dün yayımlanan raporda, Tayvan ilk kez "bağımsız ülke" olarak tanımlandı.

Komite raporunda, "Tayvan hali hazırda Çin Cumhuriyeti adı altında bağımsız bir ülkedir. Tayvan, kalıcı bir nüfusa sahip, tanımlanmış bir bölge ve diğer ülkelerle ilişki kurma kapasitesi dahil olmak üzere devlet olmak için gereken tüm niteliklere sahiptir. Tek eksiği daha fazla uluslararası tanınırlıktır." denildi.

"İNGİLİZ HÜKÜMETİ, TAYVAN KONUSUNDA YETERİNCE CESUR DAVRANMADI"
Komite Başkanı Alicia Kearns, Birleşik Krallık Parlamentosu'nun ilk kez bir raporda böyle bir beyanda bulunduğunu kaydederek, "Bu, yalnızca İngiliz değerleriyle uyumlu olmakla kalmayıp aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki otokratik rejimlere egemenliğin şiddet ya da baskı yoluyla elde edilemeyeceğine dair dokunaklı bir mesaj niteliği de taşıyor." ifadelerini kullandı.

Raporda ayrıca, İngiliz hükümetine eleştiri getirilerek, "Tayvan'ı destekleme konusunda yeterince cesur olunmadığı" ifade edildi:

"Birleşik Krallık, Çin Komünist Partisi'ni rahatsız etme konusunda aşırı ihtiyatlı olmasaydı Tayvan'la daha yakın ilişkiler kurabilirdi."

TAYVAN MUTLU, ÇİN TEPKİLİ
Konuyla alakalı açıklama yapan Tayvan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, "İngiliz Parlamentosu'nun Tayvan'ın statüsüne ve uluslararası katılımına verdiği destek için minnettarız." dedi.

Rapordaki ifadeye tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin ise, "Çin, İngiliz Parlamentosu'nu 'tek Çin' ilkesine bağlı kalmaya ve Tayvanlı ayrılıkçı güçlere yanlış sinyaller göndermeyi bırakmaya çağırıyor." diye konuştu.

TAYVAN ÇİN ANLAŞMAZLIĞI
Çin'in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, Doğu Türkistan’ın işgali ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor.

Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Pekin, "Tek Çin" ilkesini vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 333 kişi okudu!
01/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.