İngiliz Parlamentosu Uygur Kararını onadı

İngiltere Parlamentosu Avam Kamarası, hükümet binalarında ve askeri üslerde, Uygurlara uygulanan soykırımda parmağı olan Çinli teknoloji şirketlerinin, gözetim kamerası ekipmanlarının kullanımını yasaklayacak yeni yasa tasarısını kabul etti.

Amerika'nın Sesi (VOA)‘da 15 Eylül yer alan habere göre, son dönemde İngiltere'de Çin ile ilgili bir takım güvenlik sorunları daha net olarak fark edilmeye başladı. Buna karşılık alınan önlemler kapsamında İngiliz Avam Kamarası, hükümete ait binalarda Çinli teknoloji şirketleri tarafından üretilen işitsel ve görsel ekipmanların kullanımını yasaklayacak bir kararı onadı.

İngiltere Avam Kamarası'nın çarşamba günü kabul ettiği yasa tasarısında bahse konu Çinli şirketler, Çin komünist Parti (ÇKP) rejiminin masum Uygur Türklerine yönelik sistematik soykırım suçuna sağladığı destek nedeniyle suçlu bulunuyor.

“Kiralama ve Satın alma” yasa tasarısının resmen yürürlüğe girmeden önce Senato tarafından onaylanması beklenirken, Birleşik Krallık hükümeti ayrıca her yıl kaç tane Çin yapımı gözetim kamerasının kaldırıldığı hakkında parlamentoya düzenli rapor vermesini gerektiriyor. 

HİKVİSİON VE DAHUA, SOYKIRIMI DESTEKLİYOR 
Bilgilere göre, Çinli “Hai Kang (Hikvision) ve Zhejiang Dahua Teknoloji” adlı iki şirket tarafından üretilen gözetim kamera sistemleri, Londra'nın merkezindeki kamu binalarında ve çevre bölgelerde yaygın olarak kullanılıyor. Bu yılın haziran ayında İngiliz yetkililer, hükümet departmanlarından Çin'in Hikvision ve Dahua tarafından üretilen ve hassas yerlere kurulan kameraların tamamını kaldırılmasını istemişti.

İngiliz hükümetinin güvenlik kameraları konusunda bağımsız bir uzman olan Fraser Sampson'un Şubat ayında yayımladığı araştırma raporu, Birleşik Krallık'taki polis karakollarının en az üçte birinin Çinli Hikvision tarafından üretilen gözetim kameralarını kullandığını ortaya koymuştu. 


İLGİLİ HABERLER: İNGİLTERE; ÇİN'İN UYGULAMALARINI SOYKIRIM İLAN ETTİ


Daha önce Nisan 2021’de Birleşik Krallık Avam Kamarası, Çin’in Doğu Türkistan’daki haddi aşan ağır insan hakları ihlalleri ve sistematik asimilasyon fiillerini “soykırım” kabul ederek, derhal son verme çağrısı yapmıştı. Karar tasarısını parlamentoya sunan parlamenter Nusrat Ghani, konuyla ilgili “ÇKP’nin Uygur Soykırımı ile ilgili önerim, Birleşik Krallık Avam Kamarası tarafından oybirliğiyle desteklendi.” Açıklamasını yapmıştı.

ABD, YAPTIRIM LİSTESİNE DAHİL ETMİŞTİ 
Öte yandan Soykırıma ortaklıkla suçlanan Çinli şirketler, 2019 yılında ABD’nin “ihracat ve kontrol” yasası gereği yaptırım listesine alınmıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 731 kişi okudu!
18/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.