İngiliz Bakan Çin’de Uygur sorununa değindi

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Çin ziyaretine 30 Ağustos'ta başladı. Cleverly, bu ziyaretiyle 5 yıl aradan sonra Çin'i ziyaret eden ilk İngiltere dışişleri bakanı. İngiltere'den en son Theresa May'in başbakan olduğu dönemin Muhafazakar Parti hükümetinin Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Temmuz 2018'de Çin'i ziyaret etmişti.

Radio France Internationale (RFİ) haberine göre, Çarşamba günü İngiltere Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly, Çin Dışişleri Bakanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi Wang Yi ile görüştü. 

"KÜRESEL SORUNLAR, ÇİN OLMADAN ÇÖZÜLEMEZ"
Bakan Cleverly, görüşmede, Çin ile bağları sürdürmenin önemine dikkat çekerek "İklim değişikliğinden salgınların önlenmesine, ekonomik istikrarsızlıklardan nükleer silahların yayılmasına kadar birçok önemli küresel sorun Çin olmadan çözülemez.” ifadelerini kullanırken, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'i yalnız bırakmanın yanlış olduğunu ve Birleşik Krallığın Çin ile yakınlaşması gerektiğini vurguladı.

URGUR SOYKIRIMINA DEĞİNDİ
Pekin'deki ikili görüşmelerinde, Rusya-Ukrayna Savaşı'nı ve Güney Çin Denizi'ndeki gerilimleri örnek vererek Çin'in küresel güvenlik açısından sorumlu davranmasının önemine işaret eden Cleverly ayrıca Çinli yetkililere soykırım altındaki Uygurların durumu ve Tibet'teki insan haklarına dair yükümlülüklerini hatırlattı, Hong Kong'un özerk yönetim yapısının aşınmasına dair endişelerini dile getirdi. 

Ayrıca Tayvan Boğazı'nın barış ve istikrarının uluslararası toplum açısından önemini vurgulayan İngiliz Bakan, Çin'i İngiliz milletvekillerine yönelik yaptırımları kaldırmaya çağırdı.

“TAYVAN BAĞIMSIZ ÜLKE OLMA VASFINA SAHİP”
Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Çin'de temaslarını sürdürürken, İngiliz Avam Kamarası Dışişleri Komitesi, 30 Ağustos'ta yayınladığı bir raporda, Tayvan'ın bağımsız bir devlet olduğunu, kalıcı nüfusu ve Diğer ülkelerle diplomatik ilişkiler kurabilme vasfı olan ve devlet olmak için gereken tüm niteliklere sahip olduğunu, sadece daha fazla uluslararası tanınırlık kazanması gerektiğini vurguladı.

“İÇ MESELELERİMİZE KARIŞMAYIN”
Konuyla ilgili Basın Toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İngiltere Dışişleri Bakanı ve Çinli yetkililerin ikili ilişkiler ve uluslararası konuları görüştüğünü belirterek, Çin tarafın İngiltere'nin karşılıklı saygı ilkelerine uymasını umduğunu, Hong Kong, Doğu Türkistan ve Tibet meselelerinin Çin'in iç meselesi olduğunu, Tayvan hakkında sorumsuzca atılan her iddianın Bağımsızlık yanlılarına yanlış sinyaller göndereceğini, İngiltere’nin bundan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. 

Başbakan Rishi Sunak, göreve başladıktan sonra Kasım 2022'de yaptığı bir konuşmada, Çin ile ilişkilerde "işbirliğinin altın çağının noktalandığını", İngiltere'nin bundan böyle "ekonomik güvenliğe odaklanması gerektiğini" vurgulamıştı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 496 kişi okudu!
02/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.