IMRAN KHAN YİNE ÇİN'DEN YANA OLDU

Son birkaç yıldır çeşitli medyanın Uygurlarla ilgili ortak sorularında Çin'i suçlamaktan kaçınan Pakistan Başbakanı Imran Khan, geçtiğimiz günlerde Batı dünyasını kınayarak "insan hakları konusunda seçici konuşmak ahlaksızlıktır" dedi. Başbakan Imran Khan’ın sözleri, Hindistan kontrolündeki Keşmir'de Hinlerin Müslümanlara yönelik saldırılarını kınamayan ABD'nin şimdi Uygur meselesini gündeme getirmesi ile ilgili olduğu düşünüyor.

Pakistan basınında çıkan haftalık haberlere göre 11 Ekim yayınlandığı bir makalede Imran Khan’ın, Middle East Eye dergisine “Çin ile ilişkimizde karşılıklı anlayış var, Şu anda bu konuyu kapalı bir şekilde tartışıyoruz. Çünkü bu Çinlilerin diplomatik kültürü” Diyerek cevap verdiği belirtildi.

Imran Khan yine Pakistan'ın Taliban ile yakın işbirliğiyle ilgili Pakistan'ın yol ayrımındaki konumunu güçlendirmeyi amaçladığını" Ayrıca Pakistan'ın 300.000 kişilik Afgan Ulusal Ordusunun savaşmadan Taliban'a teslim olmasından sorumlu olmadığını vurguladığı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde Avustralyalı gazeteci S.S. C. Verlemen, Müslüman ülkelerin Uygur katliamına sessiz kalmasını kınayan yazılarında İmran Han'ı defalarca "gerçek anlamda ikiyüzlü bir lider" olmakla suçluyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 51 kişi okudu!
13/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.