İki yüzlü Çin’in maskesi düştü

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang, Xian kentinde düzenlenen 4. Çin- Orta Asya (Türkistan) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, bölge ülkelerinin dış güçlerin müdahalesine karşı çıkması gerektiğini belirterek "Orta Asya (Türkistan) jeopolitik oyunların değil, kazan-kazan işbirliğinin sahası olmalı." dedi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Çin'in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtileu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Tacikistan Dışişleri Bakanı Siraciddin Muhriddin, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bahtiyar Saidov ve Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev katıldı.

Çin Gang, Çin ve Orta Asya (Türkistan) ülkelerinin ortak geleceği paylaşan bir topluluk olduğunu, dünyanın kargaşa ve değişimlerden geçtiği bir dönemde karşılıklı çıkarlarını korumak için aralarındaki dayanışma ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Her ne bahaneyle olursa olsun dışarından bölge ülkelerinin iç işlerine müdahale edilmesine karşı çıkmalıyız. Orta Asya (Türkistan), jeopolitik oyunların değil, kazan-kazan işbirliğinin sahası olmalı." ifadelerini kullandı.

Çin ile 5 Orta Asya (Türkistan) ülkesi arasında 2020'den beri dışişleri bakanları düzenlenen "C+C5" işbirliği mekanizmasının karşılıklı siyasi güveni ve işbirliğini geliştirdiğini, bölgesel barışa ve istikrara katkı sağladığını ifade eden Çin Gang, “Bir Kuşak bir Yol” Girişimi'ni birlikte inşa etme, ileri teknoloji alanında işbirliğini, devlet yönetiminde deneyim paylaşımını ve halklar arasındaki etkileşimleri artırma çağrısı yaptı.

UKRAYNA KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMA ÇAĞRISI
Çin Gang, Çin ile Orta Asya ülkelerinin Ukrayna krizi konusunda benzer görüşleri ve tutumları paylaştığını belirterek Çin'in, krizin çözümü için en geniş mutabakatı sağlamak üzere Orta Asya ülkeleri dahil tüm uluslararası taraflarla birlikte çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Komünist Parti lideri Xi Jinping'in Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine değinen Çin Gang, Çin'in krizin siyasi çözümü için önemli bir adım attığını belirtti. Xi, Zelenskiy ile görüşmesinde, krizin siyasi çözümü için tüm taraflarla iletişim kurmak üzere Çin'in Avrasya İşlerinden Sorumlu Özel Temsilcisini, Ukrayna ve diğer ülkelere göndereceklerini belirterek ara buluculuk rolünün işaretini vermişti.

LİDERLER DÜZEYİNDEKİ İLK ZİRVE, GELECEK AY ÇİN'DE YAPILACAK
Dışişleri Bakanları, toplantıda "C+C5" mekanizmasının ilk Liderler Zirvesi'nin mayısta Çin'de, yine Xian kentinde yapılmasını kararlaştırdı.

Bakanlar, ayrıca, aralarında tarım, yeni enerji, e-ticaret, yeşil ve dijital ekonomi ile yüksek teknolojinin olduğu 14 alanda işbirliğini genişletme, terörizm, aşırıcılık ve ayrılıkçılıkla mücadelede işbirliğini sürdürme konusunda mutabakata vardı.

Oysa iki yüzlü Çin’in söylediği şeyler, Türkistan’daki bağımsız Türk devletlerini kandırmak ve yayılmacı politikalarının önünü açmak için olduğu aşikar. Üstelik aynı konumda olan Baltık ülkeleri için tam tersi açıklamalar yapması Çin’in maskesini düşürüyor.

 

İLGİLİ HABER: BERLİN: ÇİN ARTIK SINIRI AŞTI

 

Çin'in Paris Büyükelçisi' geçen hafta Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsız olan Ukrayna, Litvanya, Letonya Ve Estonya gibi Baltık ülkelerinin egemenliğinin uluslararası hukukta her hangi bir dayanağının olmadığını söyleyerek uluslararası toplumun öfkesine yol açmıştı. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 434 kişi okudu!
01/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.