İki Uygur yetkili cezalandırıldı

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 27 aralık 2022 tarihli habere göre Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Disiplin ve Teftiş Kurulu, merkezi hükümetin sekiz düzenlemesinin ruhuna aykırı davranma gerekçesiyle Komünist parti kuklası iki Uygur yetkiliyi cezalandırdıklarını açıkladı.

Hotan İli Konut ve Kentsel Gelişim Bürosu parti komitesi eski sekreter yardımcısı ve eski daire başkanı kukla yetkili Turdimemet Rozi’nin “rüşvet almak, Kamu aracını kişisel amaçlar için kullanmak gibi klişeleşen suçlardan cezalandırıldığı bildirildi.

Kukla yetkili Rozi, 2013'ten 2022'ye kadar yönetim ve hizmet sürecinde hediyelik eşya ve hediye para aldığı, alınan rüşvetin toplam miktarı 462.600 yuan kadar olduğu, hakkında açılan soruşturma ve kovuşturma dava dosyalarının savcılığa sevk edildiği, nihayi karara göre görevden atılmanın yanı sıra, Çin Komünist Partisinden ihraç ve hapis cezasına çarptırılacağı öğrenildi.

DÜĞÜNDE VERİLEN HEDİYELER RÜŞVET SAYILDI
Cezalandırılan bir diğer Uygur yetkili ise Kaşgar vilayetine bağlı Yeken şehri Halk Kongresi Daimi üyesi parti komitesi eski sekreter yardımcısı ve eski müdür Muhtar Hasan, aynı düzenlemelere aykırı olarak “rüşvet alma, düğün hediyesi alma” gibi uyduruk sebepten dolayı soruşturmaya alındığı ifade ediliyor.

Muhtar Hasan'ın 2019'dan 2021'e kadar yönetim süresi boyunca birçok kez  hediyelik eşya ve para aldığı, rüşvetin toplam miktarının 120.800 yuan olduğu, Nisan 2021'de oğlunun düğün resepsiyonu sırasında elinde çalışan on personelden 30.000 yuan kadar hediyelik para aldığı bildirildi.

Kukla yetkili Hasan'ın görevden ve komünist partiden atıldığı öne sürülürken hakkında açılan soruşturma ve kovuşturma dava dosyalarının savcılığa sevk edildiği aktarıldı.

HERŞEY ÇİNLİ OLMADIĞI İÇİN
Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirme hedefine ulaşmak için milyonlarca insanı çeşitli bahanelerle toplama kamplarına ve hapishanelere hapsederek sistematik bir şekilde soykırım yaptığını, bu süreçte Çin rejimine bağlı Uygur yetkililerin bile eksik kalmadığını, etnik unsurların topyekûn fişlenmesinden ötürü Milli kadrolara acımasız davranıldığını, "iki yüzlülük, “rüşvet", “görevini kötüye kullanma” gibi Komünist Partisi içinde olağan durumu gerekçe göstermekle aslında Uygurları temizleme operasyonu gerçekleştirdiğini değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 354 kişi okudu!
29/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.