İki Uygur idam cezasıyla yargılandı

Ağustos 2015'te Tayland'ın Bangkok kentindeki bir tapınağın bombalanması olayına karıştıklarından şüphelenilen iki Uygur Türkü hakkında geçtiğimiz hafta Salı günü Tayland mahkemesinde dava görüldü.

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre, Bilal Mohammad ve Yusuf Mirali isimli iki Uygur Türkü, 2015 yılında Tayland polisi tarafından tutuklanmıştı. Tayland polisi İki Uygur’u 17 Ağustos 2015’te 20 kişinin öldüğü ve 100'den fazla kişinin yaralandığı Bangkok'taki bir Hindu tapınağının bombalanması olayına karışmakla suçlamıştı.

Bilgilere göre, patlayıcı imha ekibinin bir üyesi, iki polis memuru ve bir yargı görevlisi, 22 kasım Salı günü Bangkok mahkemede tapınakta patlayan iki bomba hakkında ifade vererek, şüphelilerin evinde yapılan aramada, Mermi ve patlayıcı yapmak için kullanılabilecek bazı kanıtların bulunduğunu iddia etti.

“KASTEN ADAM ÖLDÜRMEKLE” SUÇLANIYOR
İki Uygur hakkında bombalı saldırıyla ilgili açılan davanın 22 Kasım'dan 24 Kasım'a kadar görüldüğü aktarılırken Tayland makamları, şüphelendiği gibi iki Uygur Türkünün suçlu bulunması halinde “Kasten adam öldürme ve patlayıcı bulundurma” suçundan idam cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

VOA’nın haberine göre Mahkeme tercümanı Çin tarafından sağlandığı, ancak itirazlar üzerine Tayland polisi tarafından bir İngiliz tercüman getirilerek Çin'i temsil eden tercümanın yanlış tercüme yapması engellendi.

“KUMPAS KURDULAR” İDDİASI
Bernal News'e göre zanlının avukatı Chuchart Kanpai, polisin sunduğu kanıtlara itiraz ederken,

2015 yılında iki Uygur'un kiraladığı evde arama yapanların polis değil askeri personeller olduğunu, Askerlerin evin kapısını kırarak içeri girdiğini, o esnada iddia edilen malzemelerin çoktan yere serilmiş vaziyette bulunduğuna dikkat çekti.

Taylandlı yetkililerin bomba patlamadan önce 109 Uygur'u Çin'e geri gönderdikleri biliniyor. Tayland yetkilileri patlamayı, Uygurların Tayland hükümetine karşı bir intikam saldırısı olarak değerlendiriyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 466 kişi okudu!
29/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.