İki Uygur Çin'e iade riskiyle karşı karşıya

Malta Cumhuriyeti'ne sığınan Uygur Türkü karı Koca çifti, Çin'e geri gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Amerika'nın Sesi VOA'nin bildirdiğine göre, 16 Ocak'ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Malta Cumhuriyeti'ne iki Uygur çifti Çin'e iade etme teşebbüsünden derhal vazgeçmesi hususunda yazılı buyruk verdi. 

Malta merkezli Aditus Vakfı ve İspanya merkezli insan hakları örgütü “Guardian” 13 Ocak 2023 tarihinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Malta göçmenlik makamlarına karşı şikayette bulunarak Malta makamlarının insanlık dışı davranışlarını kınadı.

HAYATİ TEHLİKESİ SÖZ KONUSU
Çin’e iade kararı bulunan Uygur çifti adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açan Aditus Vakfı, Ailenin 2016'da Malta'ya geldiğini ve Malta makamlarının sığınma taleplerini ilk kez 2017'de reddettiğini, geriye kalan yıllarda saklanarak kaçak hayat yaşamaya mecbur kaldığını 2018'de ise Malta Göçmenlik Bürosunca geri gönderme merkezine alınan Çift hakkında sınır dışı kararı alındığını, hükümetin bu kararından derhal vazgeçmesi ve Uygurları asla Çin’e geri göndermemesi gerektiğini, aksi halde hayati tehlikesinin söz konusu olduğunu bildirdi.

İki Uygur'un geçtiğimiz günlerde Çin'e iade edilmemelerini talep ederek ilgili makamlara başvuruda bulunduklarını, ancak başvurularının 12 Ocak 2023'te tekrar reddedildiğini ve yetkililerin onları Çin'e geri göndermek istediklerini açıkça beyan ettiklerini belirten Aditus Vakfı yetkilileri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen talimat, Malta Cumhuriyeti'ndeki sığınma prosedürlerine yönelik ikinci iddianame olduğunu, daha öncede aynı husustan uyarıldığını aktardı.

İNSANİ GÖREVİNİ YERİNE GETİRME ZAMANI
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yaptığı açıklamada, "Malta'nın sığınmacı politikalarını biran evvel gözden geçirmenin ve mülteci koruma esasında temel görevini yerine getirmesini sağlamanın zamanı geldi" denildi.

Bilgilere göre İki Uygur çifti, Malta göçmenlik bürosuna verdiği başvuru dilekçesinde, kendilerinin zulme maruz kalan Mazlum Uygur Türklerinden olduğunu, zulme dayanamayıp kaçtığını ve ülkesine sadece insan gibi yaşamak için sığındığını, Çin'e geri gönderilmeleri halinde ırkları ve dini inançları yüzünden, insanlık dışı muameleye maruz kalacaklarını, hatta idam edileceğini vurgularken, Çin yerine buradaki yaşamına izin verilmesi veya üçüncü bir ülkeye gönderilmesini talep ediyor.

Uygur Türkü çift, şu anda Malta'nın Güney Bölgesi'nde bulunan Safi’deki bir göçmen geri gönderme merkezinde tutuluyor ve avukatları sonraki adımları görüşmek üzere iletişim halinde olduğu belirtildi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 367 kişi okudu!
27/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.