İİT Komiseri BM'de Uygurları savundu

İslam İşbirliği Teşkilatı İnsan Hakları Bağımsız Daimi Komitesi Komiseri ve Malezya Küresel Barış Misyonu Başkanı Prof. Ahmad Azam Abdurrahman, Cenevre'de devam eden BM İnsan Hakları Konseyi'nin 52. oturumunda Çin’in Doğu Türkistan'daki Soykırım suçu başta olmak üzere Hindistan ve Burma'da yaşayan Müslümanların yaşadığı zulmü dile getirerek uluslararası toplumu bu konuda harekete geçmeye çağırdı.

Malezya merkezli Rakyat Post’ta (TRP) yer alan habere göre, 26 Mart Cenevre’de gerçekleşen BM İnsan Hakları Konseyi'nin 52. oturumunda Profesör Ahmed Azam yaptığı konuşmada, Irk ayrımcılığının günümüz dünyasında kabul edilemez bir sorun olduğunu, Müslümanlara yönelik şiddetin dünya çapında arttığını ve BM'nin bu durumları değiştirecek uygun mekanizma eksikliğinden endişe duyduğunu dile getirdi.

İSLAMOFOBİ SORUNU YÜKSELİŞE GEÇTİ
Uygurlar ve Rohingyalı Müslümanlardan özel olarak örnek gösteren Prof. Ahmad Azam, uluslararası toplumu bu duruma karşı acil harekete geçme çağırısında bulundu.

Ayrıca Hindistan hükümetinin Müslümanlara karşı uyguladığı ayrımcılığa da değinen Profesör, son dönemlerde yükselişe geçen İslamofobi konusunu gündeme getirdi ve bu sorunların tamamı uluslararası hakların sağlanmasındaki en ciddi zorluk haline geldiğini vurguladı.

Prof. Ahmad Azam konuşmasının sonuna doğru, BM Genel Kurulu'nun 15 Mart'ı “Uluslararası İslamofobi günü” olarak belirlemesinin doğru yönde atılmış, olumlu bir adım olduğunu söyledi.

UYGURLARIN SAVUNUCUSU
Malezya Küresel Barış Misyonu Başkanı Prof. Ahmad Azam Abdurrahman, Uygur Müslümanları için ilk kez ses çıkarmıyor. 2019'da İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcileri Doğu Türkistan'ı ziyaret ettiğinde, Çin propagandasına alet olacak açıklamalardan kaçınması ve Çin'e ziyareti suiistimal etme fırsatı vermemesi için uyarıda bulunmuştu.

Ayrıca Ekim 2021'de İstanbul'da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği temsilcileriyle Doğu Türkistan davası için işbirliği temelinde yapılması gereken çalışmaları görüşmek için bir dizi ziyaretlerde bulunmuştu.

Aynı yılın Kasım ayında Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin emanet ettiği Doğu Türkistan'daki soykırımla ilgili hazırlanan raporu, İslam İşbirliği Teşkilatı özel elçisi Dr. Dodik Ariyanto’ya tebliğ etmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 641 kişi okudu!
29/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.