İİT 48. Toplantısı Hakkında Basın Açıklaması

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı 22-23 Mart tarihlerinde Pakistan’ın İslamabad kentinde düzenlenecek.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’ninde gözlemci ülke olarak hazır bulunacağı toplantıyla ilgili Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımız Mevlut Çavuşoğlu, 22-23 Mart 2022 tarihlerinde İslamabad’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na iştirak edecektir. Sayın Bakanımızın İslamabad’ı ziyareti kapsamında ayrıca İİT üyesi ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülmektedir." denildi.

35 milyonluk Müslüman toplumun Soykırıma maruz kaldığı bir dönemde Dünyanın dört bir tarafında özelliklede İslam dünyasında yaşanan çeşitli sorunların ve mazlumların durumuyla ilgili konuların görüşüleceği öngörülen toplantı hakkında Uluslararası Doğu Türkistan sivil toplum kuruluşları birliğinden basın açıklaması yayımlandı.

 İİT 48. DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

“İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) 22 Mart'ta Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenecek 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda İslamofobi, Afganistan, Keşmir ve Filistin konusu müzakere edilecektir. İİT; Batılı ülkelerin işgalinden kurtulup bağımsızlığına kavuşan Müslüman devletlerin güçlendirilmesi, Filistin'in bağımsızlığı ve dünyanın her yerinde mazlum Müslümanların haklarının korunması ortak amaçlarına dayanan bir örgüttür.

Örgüt, kuruluş sırasında ve sonrasında Doğu Türkistan'daki Müslümanların haklarının korunması için defalarca çaba gösterilmesi çağrısında bulunmuştu. Maalesef son zamanlarda Doğu Türkistan'da zulüm artarak soykırım boyutuna ulaşmıştır. Tam da bu dönemde örgüt ve üye Müslüman devletler, Doğu Türkistan konusunda sessizliğe bürünmüş ve Çin'in gözlemci üyelik başvurusunu kabul etmiştir. Bunların yanı sıra Çin Dışişleri Bakanı'nın toplantıya konuşmacı olarak katılması, teşkilatın kuruluş amacı ve yükümlülükleri açısından büyük bir yanlıştır ve üzücü bir durumdur.

MÜSLÜMANLARA YÖNELİK İSLAMSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

Bugün Pakistan’a sınırdaş Doğu Türkistan'da İslam dini insanların hayatlarından tamamen siliniyor. Çok sayıda cami yıkıldı, Kuran ve dini kitaplar yakıldı, alimler tutuklandı ya da öldürüldü, dini ibadetler yasaklandı ve suç hâline getirildi. Doğu Türkistanlı Müslümanları İslam’dan uzaklaştırmak için toplama kampları kuruldu, beyin yıkama ve İslamsızlaştırma çalışmaları yapıldı.

Bölgede; köle işçilik, mülke el koyma, kadına yönelik şiddet, çocukların milli kimlik ve dini inançtan arındırılması, Haccın yasaklanması ve Müslüman ülkelerle temasın yasaklanması da dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri yapılmakta ve din düşmanlığı yükselmektedir. Bütün bu suçlar, işgalci Çin rejimi tarafından doğrudan, planlı ve sistemli bir şekilde işlenmektedir.

“SOYKIRIMIN DURDURULMASI İÇİN SOMUT ADIM ATILMALI”

Aynı zamanda İslam dünyasının en yetkili kurumu İİT de dahil olmak üzere, Doğu Türkistan konusunda etkili adımlar atılmaması ve Çin Dışişleri Bakanı'nın özel toplantılara davet edilmesi kabul edilemeyecek düzeyde yanlış bir tutumdur. Batılı ülkelerin Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırımını insan hakları perspektifinden kınadığı bir dönemde, İslam dünyası veya teşkilatları pasif ve sessiz kalmıştır. Bu sessizlik, Çin'in suçlarını meşrulaştırması, zulmüne daha cesur devam etmesi için fırsat ve imkân sunmaktadır.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak; Çin’in Doğu Türkistan meselesinin üstünü örtmek için İİT ve Müslüman ülkelerdeki etkisini artırmaya çalıştığını hatırlatıyoruz. Bununla beraber yapılacak toplantıda İslam İşbirliği Teşkilatı’nı; İslamabad'ın yanı başındaki Doğu Türkistan’da soykırıma maruz kalan Müslümanlara yardım konusunu acil müzakere etmeye, Doğu Türkistan'a gözlemciler göndermeye, Çin’in hileli politikalarına aldanmamaya ve soykırımı durdurucu etkili kararlar almaya çağırıyoruz.”

İslamabad’da gerçekleşmekte olan İİT 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanı sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin çektiği sıkıntıları dile getirerek, ümmet adıyla toplanan İslam alemi liderlerinin bu zulme sesiz kalmamaları gerektiğini vurguladı.


Muhammed Ali ATATURT-Türkistan Press

Bu Haberi 783 kişi okudu!
22/03/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.