HUY MÜSLÜMANLARA AİT 400 YILLIK CAMİİ, TAPINAĞA BENZETİLDİ

Bitter Winter haberine göre Çin Komünist Partisi 2014’te yasalaştırdığı “islamı Çinlileştirme” kanunu kapsamında Henan Eyaleti'ndeki binden fazla Caminin Çin tarzı tapınak görünüme dönüştürüldüğü bildirildi.

Shangqiu Şehri, Minchuan İlçesindeki beş Caminin tapınak görünümüne dönüştürüldüğü, İlçedeki Zhangzhou Cami’nin yerle bir edildiği, Chumiao Cami’nin ise kubbesi ve hilalinin sökülerek diğer Camilerin yakılarak Tapınak görünümü verilmeye çalışıldığı, karşı çıkan Huy Müslümanların tutuklandıkları bazılarının tehdit edildiğini Shanqgqiu’daki bir Cami amamı anlatıyor.

Bilgilerde Xuchang Şehri, Jiangan Bölgesi'ndeki 400 yıllık tarihi Wunudian Camii’nde değiştirildiği, Caminin kubbe ve minaresi, hilal sembolü bu yıl Nisan ayında Merkezi yönetime bağlı yerel din İşleri komitesi tarafından yok edildiği ileri sürülüyor.

Çin Komünist Partisi ‘’İslam dinini Çin sosyalizmine uyumlu hale getirme’’ nişanı çerçevesinde Camileri Çin tarzına dönüştürmekle birlikte Dini değerlerin yok olması adına çeşitli engeller, baskılar ve kontrol uygulamaları yapıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 5876 kişi okudu!
10/07/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.