Hürriyet hanım, Eşinin öldürüldüğünü duyurdu

56 Gündür işgalci Çin tarafından uygulanan “Sıfır Covid” politikası kapsamında sözde “salgın önleme” bahanesiyle Doğu Türkistan'da keyfi karantina uygulamaları şiddetli bir biçimde devam ediyor. Halkın “açlık soykırımı” ile karşı karşıya kaldığı video görüntüleri sosyal medyada infial yarattı.

Açık kaynaklardan elde edilen söz konusu videoların bazıları, Çin rejiminin politikaları Uygur Türklerini nasıl öldürmeye yönelik olduğunun delili olarak kabul ediliyor. 15 Eylül'de yayılan üç dakikalık bir videoda Gulca-Ciliyüzü ilçesinde Huriyet isimli bir kadının feryadını yansıtıyor.

Ciliyüzü okul müdürünün oğlu olan Kocasının yetkililer tarafından öldürüldüğünü haykıran Hürriyet hanım, videoda şu sözleri söylüyor. “Ey ahali! ben Huriyet Bekri. Kocam Halmurat Ömercan ilçe başkanları tarafından sözde karantina bahanesiyle aç, susuz bir yere kapatılarak öldürüldü. Kiminle iletişime geçmeye çalışırsam çalışayım, kimse ilgilenmedi. Yetkilileri yardıma çağırdım ama çağrılarıma cevap vermediler ve Kocamı öldürdüler. Yardım edin TikTok (Douyun) kullanmayı bilmiyorum. Lütfen bunu sosyal medyada yayın! Benim için yaptığınız son iyilik bu olsun.”

BABASININ MAKAMI, OĞLUNU ÖLÜMDEN KURTARAMADI
Video kaydında diğer kişilerin konuşmalarına göre okul müdürü Ömercan isimli şahsın aynı zamanda Ciliyüzü ilçedeki beyaz tulum giyen sözde “Fedai” dedikleri gurubun başkanı olduğu anlaşılıyor.

Görüntüde diğer kişilerin bu haberi duyunca söyledikleri ise şu şekilde “Halmurat Ömercan daha evvelsi gün yedi günlük karantinayı bitirmişti. Dün karısı, Wechat  grupta, kocama yemek götürebilecek kimse var mı, benim evden de götürebilirsiniz demişti. Ancak bir evden diğerine yiyecek götürülmesine izin vermemişti. Sabah kocasının ölüm haberini duyurdu.” şeklinde Hürriyet Hanım'ın eşinin vefat haberinin doğruluğunu teyit ederken, diğer kişiler de bu vahşete tepki göstererek ”sapa sağlam bir insanı alıp, canını alıyor. Buna nasıl dayanılır” gibi yorumlar yapılıyor.

Gözlemciler, Çin rejiminin şu anki amacının katı kontrolün yanı sıra, çok kötü koşullarda, hayvanın bile kalmayacağı yerlere hapsederek halkı yıpratmak, çeşitli hastalık ile boğuşmasını sağlamak, Uygurları milletçe açlığa terk ederek öldürmek olduğunu, açık kaynaklardaki bu tarz görüntü kayıtlarının, Çin'in Doğu Türkistan’da uyguladğı sistematik soykırımın kanıtı olduğunu dile getirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 206 kişi okudu!
17/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.