Hoten'de devasa gümüş rezervi bulundu

Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Tabii Kaynaklar idaresine göre, jeologlar ilk kez Doğu Türkistan'ın Hoten bölgesinde magma hidrotermal gümüş madeni keşfedildiğini duyurdu.
Ön inceleme ve değerlendirmeler sonucunda alınan sekiz adet gümüş cevheri örnekleriyle bölge alterasyon zonu cevherleşme alanı olarak tanımlandığı, 2022'nin ilk yarısında Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki doğal kaynaklar dairesinin Hotan şehrine bağlı Gümüş Dağı Nehri bölgesinde gümüş-bakır vb. çok kutuplu madenleri kazmak için genel arama projesi başlatıldığı bildirildi.

İLK KEZ KEŞFEDİLİYOR
Bilgilere göre 2022 bir yıl içinde uzmanlar bölgede magma hidrotermal gümüş yatakları keşfettiği ve Hoten bölgesinde ilk kez magma hidrotermal gümüş metal yatağının keşfedilmesi olduğu değerlendiriliyor.
Ocak 2023'te ön keşif ve değerlendirmeler sonucunda proje sekiz adet gümüş cevherleşmesine sahip alterasyon zonu olarak belirlenirken bu madendeki cevher kayaçları ağırlıklı olarak breş (barit), Metaphora kumtaşı ve bazıları da barit kayalarından bakır ve altın veren silikat kayaçları olarak kayda geçirildi.

İŞGALLE BİRLİKTE 73 YILDIR TALAN EDİYOR
Doğu Türkistan enerji kaynakları bakımından zengindir ve Çin, Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri Doğu Türkistan'ın farklı kaynaklarını çeşitli isimler altında yağmalıyor ve Çin'e kaçırıyor.
Çin'de yakın zamanda ortaya çıkan enerji krizinin ardından Doğu Türkistan'dan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı. Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır. Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu bilinirken, bunlardan hariç Doğu Türkistan'da rüzgar ve güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında da ön planda.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TABİİ KAYNAKLAR
Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 454 kişi okudu!
03/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.