Hotan’da 4.2 büyüklüğünde deprem yaşandı

Çin Deprem gözlem evi internet sitesine göre 22 Kasım günü yerel saatle 10:35 sularında Doğu Türkistan’ın Hotan İline bağlı Guma İlçesinde, Merkez üssünün derinliği 80 kilometre ve enlemi 36.28 derece kuzey, boylamı 77.88 derece doğu, 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bilgilere göre deprem bölgesinin 50 kilometre içinde Pişna Kasabası, Başlenger Kasabası, Gökterek Kasabası, Qongosteng Pazarı ve Kiliang Kasabası gibi merkezi bölgeler yer alıyor.  Çin rejimi, Depremden etkilenen bölgelerin olup olmadığı, maddi ve manevi hasar hakkında henüz açıklama yapmadı.

SON BEŞYILDIR 166 DEFA SALLANDI
Çin Deprem Ağı’na göre son beş yılda merkez üssüne 200 kilometre mesafede 3 ve üzeri büyüklüğünde 166 deprem meydana geldi. En büyük deprem bu yıl 23 Ekim 5.2 büyüklüğünde yine Guma ilçesinde yaşandığı biliniyor.

HALK 4 AYDIR EVLERİNE KAPALI
Açık kaynaklardan elde edilen ve kısa süre önce yaşanan deprem anına ait, avizelerin şiddetle sallandığı, depremin yerleşim bölgesine yakın olması nedeniyle yaklaşık 4 aydır evlerine kapatılan halkın, kapı dışarıdan mühürlü olmasından dolayı yaşanabilecek tehlikeden korunma imkanı olmadığından paniklediği görüntü kayıtları ortaya çıkmıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 216 kişi okudu!
23/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.