Hindistan Çin yatırımlarını reddetti

Hindistan güvenlik endişesi nedeniyle Çinli otomotiv şirketlerinin yatırımlarını reddetti

Uygur Haber’in “The Economic Times” Gazetesinin Cumartesi günü bildirdiklerine dayandırdığı haberine göre Hindistan, Çinli otomobil üreticisi BYD’nin Haydarabad merkezli Megha Engineering and Infrastructure ile ortaklaşa Hindistan’da 1 milyar ABD Doları tutarında bir fabrika kurma teklifini reddetti.

Hintli bir yetkilinin aktardığına göre “Hindistan’daki Çin yatırımlarıyla ilgili güvenlik endişeleri tartışma konusu oluyor“.

Bu ayın başlarında, BYD’nin yerel bir şirketle ortaklaşa Hindistan’da elektrikli otomobiller ve piller yapmak için 1 milyar ABD doları tutarında bir yatırım teklifi sunduğu bildirilmişti.

%40’INI ELE GEÇİRMEYE HEDEFLEDİĞİNİ
Çin otomobil şirketi BYD, 2030 yılına kadar Hindistan’ın elektrikli araç pazarının yüzde 40’ını ele geçirmeye hedeflediğini, ancak yatırım teklifinin, Hindistan’ın Çinli firmalar üzerindeki incelemesini artırdığı bir zamanda geldiğini söyledi.

Hindistan’da 1 milyar ABD Doları yatırım yapmayı planlayan Çinli şirket Great Wall Motor da hükümet onayını alamayınca naftalin General Motors fabrikasını satın alma girişiminde başarısız oldu. Hükümet ayrıca Çinli otomobil üreticisi SAIC Motor’un bir birimi olan MG Motor India’yı mali usulsüzlük iddiasıyla soruşturuyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 210 kişi okudu!
27/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.