Hindistan Çin'i tahtından etti

Hindistan, Apple ve diğer teknoloji devlerinin üretim üssüne dönüşürken, artık Çin'den cep telefonu ithal etmiyor ve Çin'in her yıl 180 milyon cep telefonu işini kaybedeceği tahmin ediliyor.

International News’in bildirdiğine göre, Hindistan'ın cep telefonu üretim endüstrisi gelişmeye devam ederken, artık Çin'e daha fazla bağlanmasına gerek kalmadığı, nitekim Apple gibi büyük firmalar 2025 yılına kadar üretim tesislerinin %25'ini Hindistan'a taşımayı planlıyor.

Öyle ki Çin'in Xiaomi, OPPO ve Vivo telefon markaları dahi Hindistan'da üretilmeye başlandı. Şirketlerin bu girişimi ise, Çinli cep telefonu üreticilerine ağır bir darbe olarak yorumlanıyor.

İPhone'un üretim sürecine göre, iPhone, Apple'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki genel merkezinde tasarlanıyor ve iPhone, Amerikan yonga (Çip) üreticisi tarafından sağlanan yongayı ve ABD tarafından sağlanan ekran ve diğer dahili bileşenler gibi önemli parçalar Japonya ve Kore’den sağlanıyor. Geri kalanı ise Çinli şirketler tarafından tedarik ediliyor. Son olarak ise Henan'nın Zhengzhou kentinde bulunan Foxconn fabrikasında toplanarak, dünyanın her yerine hava taşımacılıkla gönderiliyor.

ARTIK “MADEİN CHİNA” DEĞİL "MADE İN INDİA"
Apple'ın dünyadaki en büyük üretim üssü olan Çin, dünyadaki iPhone ürünlerinin %90'ından fazlasını üretiyordu.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, 2022 yılında Apple telefonlarının üretim ve montalama işlemlerinin %96'sını Çin, %4'ünü ise Hindistan’ın gerçekleştirdiği, ancak geçen yıl Eylül ayından bu yana birçok tüketici, iPhone14'ün dış kasası üzerinde "Made in India" (Hindistan'da üretilmiştir) yazısını fark etti. Ve bu da Hindistan Çin’i tahtından indirerek, en son iPhone'ları üretmeye başladığı anlamına geliyor.

Bu eğilim, Çin ve Hindistan arasındaki cep telefonu iş modelini tamamen değiştirirken, 2014'ten beri Çin, Hindistan'a her yıl 180 milyon cep telefonu satıyor. Son yıllarda Hindistan'ın endüstriyel ortamı cep telefonu üretiminde kademeli olarak geliştikçe, Çin'den ithal etmeye gerek kalmamış oluyor. Ayrıca Apple, 2025 yılına kadar üretim üssünün %25'ini Hindistan'a taşımayı planlıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 597 kişi okudu!
17/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.