Hindistan, Çin'e karşı Uçak Pisti yapıyor

Hindistan, bölgedeki Çin tehditlerine karşı dünyanın en yüksek zirvelerinden birine savaş uçağı pisti inşa etmeye hazırlanıyor.

Amerika’nın sesi (VOA)'nın bildirdiğine göre, Hindistan, Doğu Türkistan-Hindistan sınırı boyunca doğu Ladakh'ın Neoma ilçesinde, dünyanın en yüksek zirvesine savaş uçağı pisti inşa etmeyi planlıyor.

Bilgilere göre Neoma bölgesi stratejik öneme sahip olup, Doğu Ladakh ve Doğu Türkistan ile Hindistan arasındaki Fiili Kontrol Hattından (LAC) yaklaşık 48 Km uzaklıkta bulunuyor. Yeni savaş uçağı pisti, Çin’le olası gerilim halinde askeri personel ve teçhizatların bölgeye en hızlı ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla inşa ediliyor. 

Deniz seviyesinden 20.900 Km yüksekte olan Neoma bölgesinde, halı hazırda ancak C-130J nakliye uçakları ve helikopterlerin inebileceği toprak pist bulunuyor. Buda, Çin’in agresif taciz girişimlerine karşı Hindistanı savunmasız konumda bırakıyor. 

Hint Ordusu, Çin'le olan çekişmesi sırasında bu uçak pistini personel ve malzeme taşımak için kullanmayı hedefliyor. 

HARİCİ PLANLAR İÇERİYOR
Ayrıca söz konusu askeri pistin genişletilme planı, Doğu Türkistan'dan Galvan Vadisi (2020 çatışmasının yaşandığı yer) yakınındaki Tibet'in Ritu İlçesindeki Pangong Tso yakınlarında harici bir helikopter pisti inşa etmeyi de içeriyor.

Eski bir Hindistan Hava Kuvvetleri subayı VOA muhabirleriyle yaptığı röportajda, “Nioma havaalanının inşaatı taktiksel bir değişikliktir. Çünkü sadece C-130J ve AN 32 nakliye uçaklarının uçabildiği toprak pistten, savaş uçaklarının uçabileceği askeri havaalanına dönüştürülecek.” İfadelerini kullandı. 


İLGİLİ HABERLER: ÇİN, ON YILDIR ALTYAPIYI GÜÇLENDİRİYOR


2020 yılındaki Galvan Vadisi çatışmasının Doğu Türkistan-Hindistan sınırında Himalayalar boyunca bir altyapı yarışına yol açtı. Çin, Galvan ihtilafından bu yana Doğu Türkistan ile Tibet arasındaki 3.488 kilometrelik Fiili Kontrol Hattının inşasına hız verdi. Fiili Kontrol Hattı etrafındaki altyapı yatırımları son on yılda bir hayli arttırdı.

Yeni Delhi'deki Hava Gücü Araştırma Merkezi'nden bir araştırmacı VOA’ya verdiği demeçte, “Neoma havaalanının inşasının asıl amacı Ladakh bölgesinin hava saldırılarına karşı etkinliğini güçlendirmektir.

Zira Bölge 2020'den bu yana Hindistan ile Çin arasında tırmanan çatışmanın odak noktası haline geldi.” Dedi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 699 kişi okudu!
19/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.