Hilton, Çin'in Yıktığı Caminin Yerine Otel Yapacak

ABD'nin en büyük Müslüman sivil toplum örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Doğu Türkistan’da Çin hükümeti tarafından yıkılan bir Caminin yerine, otel inşaatı başlatmayı planlayan ABD Merkezli otel zinciri Hilton'a "projeyi durdurma" çağrısı yaptı.

CAIR Ulusal İcra Direktörü Nihad Awad ve CAIR araştırmacısı İsmail Allison yaptıkları yazılı açıklamada, Çin'in, Uygur Türklerine yönelik "soykırım uygulamaları" kapsamında, Uygur Türklerinin kültürlerini, tarihlerini ve özellikle de İslami kimliklerini yok etmeye çalıştığını belirtti.Açıklamada, "Hilton Gurubun, Doğu Türkistan’da Hotan kentinde buldozerlerle yıkılan bir Caminin yerine otel inşa ederek, Çin'in soykırım hedefine ulaşmasına yardım ediyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

"UYGUR KÜLTÜRÜNÜ SİLİNMESİ, SOYKIRIMA ORTAK OLMAKTIR"

Hilton'un Çin'in şu ana kadar Uygurlulara ve diğer Müslümanlara yönelik baskı politikasının farkına varması ve projeyi durdurması gerektiği belirtilen açıklamada, "Uygur halkının yok edilmesini sağlamak için, Çin kültür silme politikası yürütüyor. Camiler ve mabetler hedef alınıyor. Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü, 2017'den bu yana Doğu Türkistan'da 16 bin Caminin yok edildiğini ya da zarar gördüğünü belirtiyor." ifadelerine yer verildi.Açıklamada, "Hilton Şirketi, yıkılan bir Caminin yerine Hampton oteli dikmeye devam ederse, Çin hükümetinin Uygurlulara karşı kültür silme politikasına yardım etmiş olur. Uygur kültürünün silinmesine yardım etmek demek, soykırıma da yardım etmek demektir." görüşü paylaşıldı.

Söz konusu otel projesinin durdurulması için bir imza kampanyası başlatıldığına işaret edilen açıklamada, insan haklarına saygılı kişilere bu kampanyayı imzalama çağrısında bulunuldu.ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIM UYGULAMALARI

Çin, Doğu Türkistan'da İslam karşıtı terör politikaları uygulamaya başladığından bugüne kadar 16.000'e yakın cami yıkıldı veya haritadan silindi.

Kültür yıkımından sağ kalan camilerin bazıları Bar, turizm cazibe merkezi iş yerleri ve atölye hatta tuvalete dönüştürülmüş Çinlilerin kullanımına sunulmuş vaziyette. Ayrıca tüm dini faaliyetler tamamen yasaklandığı gibi insanlar İslam'dan vazgeçmeye zorlanıyor.

İşkence kamplarında Muhammed Salih Damolla gibi tanınan binlerce dini ulema şehit edildi ve sırf dini vecibeleri yerine getiren milyonlarca Müslüman hala işkence görüyor.8 MİLYON MÜSLÜMAN CEZA KAMPLARINA ALINDI

Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, işgalci Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında en az 2 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak rızası kapatıldığını gösteriyor.

Şu ana kadar BM yetkililerinin ve uluslararası örgütlerin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini sürekli olarak reddeden Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yapıyor.

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press
Kaynak: 
The Daily Telegraph
Bu Haberi 1852 kişi okudu!
17/06/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.