Her yıl 201 milyon ton doğal kaynak gaspetiliyor

2022 yıl içerisinde Doğu Türkistan'dan demiryolu ile Çin'e kaçırılan doğal kaynak miktarının 201,7 milyon tondan aştığı bildirildi.

Çin rejimi, sözde "Bir Kuşak Bir Yol" ticari planı kapsamında Orta Doğu ve Avrupaya açılan stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda havayolu, demiryolu ve karayolu inşa ederek çeşitli doğal zenginlikleri talan ediyor.

Çin propaganda ajansı sözde Xinjiang gazetesinin 25 Aralık tarihli haberine göre, Çin Demiryolu şirketi Xinjiang şübesi, yıl başından bu yana Doğu Türkistan'dan demiryolu ile Çin'e kaçırılan doğal kaynak miktarını 201,7 milyon ton olarak açıkladı. Ancak Gözlemciler Doğu Türkistan’dan sömürülen kaynaklara ilişkin Çinlilerin açıkladığı verilerin güvenilmez olduğunu, yağmalanan kaynakların açıklanan miktarın kat kat üstünde olduğunu söyledi. 

YILLIK BAZDA 100 MİLYON TON ARTIRILDI

Bilgilere göre Çin Demiryolu şirketi Xinjiang şübesinin Doğu Türkistan'daki yıllık taşıma hacminin 2018 yılında ilk kez 100 milyon tonu aştığı, o gündür şirketin taşıma hacminin her yıl 100 milyon ton bazında artırıldığı bildirildi. İşgalci Çin rejiminin 2022 yılı itibariyle, Doğu Türkistan'dan sömürülen kaynakların Çin’e sevkiyatını 200 milyon tonun üzerine çıkardığı iddia ediliyor. 

İŞGALLE BİRLİKTE 73 YILDIR TALAN EDİYOR
Doğu Türkistan enerji kaynakları bakımından zengindir ve Çin, Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri Doğu Türkistan'ın farklı kaynaklarını çeşitli isimler altında yağmalıyor ve Çin'e kaçırıyor.

Çin'de yakın zamanda ortaya çıkan enerji krizinin ardından Doğu Türkistan'dan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı. Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır. Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu bilinirken, bunlardan hariç Doğu Türkistan'da rüzgar ve güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında da ön planda.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TABİİ KAYNAKLAR
Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 371 kişi okudu!
28/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.