Her hafta bir yalan Propaganda! Çin suçlarını inkar ediyor

Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer halkı zorla çalıştırma ve insanlık dışı soykırım politikasını yalanlamak için 20 Kasım Urumçi'de "Emek ve İstihdam" konulu özel bir basın toplantısı düzenledi.

Çin’in yayın organı Tigxuan haber ağı 22 Kasım bildirdiğine göre Urumçi'de tertip edilen basın toplantısında Çin işgal hükümetinin Doğu Türkistan halkı üzerinde yürüttüğü baskıcı politikaları, 7 ülke tarafından soykırım olarak tanımlanan suç eğilimleri, katliam ve zorla çalıştırma uygulamaları hiç var olmamış gibi yalan, kurmaca iddialarla suçu inkar etmeye çalıştığı ifade ediliyor.

Çin'in 2016’dan beri halka yönelik beş yıllık plan kapsamında baskı, katliam, suçsuz yere ceza kamplarına kapatma ve zorunlu çalıştırma hareketi, uluslararası toplumda gündeme gelmeye ve sert tepkilerle karşılık verilmeye başladı. Bazı hükümetler ve STK'lar tarafından Çin'e yapılan ekonomik yaptırımlar Çinli bir çok firmayı iflasa zorladı.

Uuslararası toplumun devam eden Uygur tepkisi ve Çin’e karşı hareketler Çinli yetkilileri endişelendiriyor. Bu durumdan rahatsız olan Çinli yetkililer suçlarını inkar etmek için her haftada bir Ürümçi ve Pekin’de farklı ülke Çin temsilcilikleriyle eş zamanlı olrak ta basın açıklama toplantısı düzenleyip etkisi ve baskısı altındaki sivilleri yalan tanıklık vermeye zorlayarak sahte propagandalarını çoğaltıyor.Çin 20 Kasım'da düzenlediği "Emek ve İstihdam" başlıklı basın toplantısında Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinden Nuramine Akbar ve eşi Rahman Rozi, Hotan'dan Amannisa Ahat ve Ainur Emin gibi bir kaç Uyguru seçerek zoraki ifade ile Bölgede zulüm olduğunu inkar etmeye çalıştı.

Sözde "tanıklar", Çinli yetkililer tarafından önceden belirlenen cümleleri tekrar ederek “Çin Komünist parti himayesinde Xinjiang’da herkes mutlu ve daha çalışkan, istihdam konusunda hükümet destekliyor. propagandası yaptı.

Gözlemciler: Çin'in Doğu Türkistan halkının sözde "Çinlileştirilmesi", hapishane ve kamplardaki zulmü, Uygurların kendi memleketlerinden başka bölgelere sürgün edilip Çin eyaletlerinde köle olarak çalıştırma sistemi, ana dil yasağı ve Doğu Türkistan'da kırsal bölgelerde Çinli fabrikaların artması gibi kara ve kötü politikalarını arttırmayı ve devam etmeyi planladığını kaydetti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 45 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.