Her Gün 100 Milyon Metreküp Doğalgaz Çalınıyor

İşgalinden bu yana Doğu Türkistan'ın kaynaklarını talan eden sömürgeci Çin, dünya çapında enerji kıtlığı yaşandığı son dönemde faaliyetlerini hızlandırarak, 2021 yılında Tarım havzasındaki petrol sahasından günde 100 milyon metreküp doğalgazı Çin illerine transfer ettiğini bildirildi.

Çin haber ajansı Halk ağına göre Doğu Türkistan’daki zengin Petrol yataklarından biri olan Tarım havzasında günlük doğal gaz üretimi 100 milyon metreküpü aştığı ifade ediliyor.

Günlük petrol ve gaz üretimi 20.000 tona ulaştığı, 2020'de 30 milyon tondan fazla petrol ve gaz üretimi artışına dayalı olarak, Çin’in 20’den fazla bölgesine nakil yapıldığı ve bu miktar net olarak 2021 yıl içerisinde 31.82 milyon tona eşdeğer olduğu öne sürülüyor.

Haberde ayrıca, Doğu Türkistan'daki Tarım havzasından gelen doğal gazın art arda beş yıl boyunca 1 milyon tonun üzerinde büyüme gösterdiği belirtiliyor.

Tarım petrol sahası, Doğu Türkistan'daki en büyük petrol ve gaz yataklarından sadece biri sayılıyor, işgalci Çin rejimi "Batıdan Doğuya Gaz İletimi" adı altında Doğu Türkistan’daki doğal zenginlikleri 73 yıldır kesintisiz olarak çalıyor, bu bölge esas olarak Çin'in ana gaz ve enerji kaynağının büyük kısmını oluşturuyor.

Bilgilere göre, 2021'de Çin'in “Batıdan Doğuya Gaz İletim” Boru Hattı'ndan Çin genelinde kentsel ve kırsal alanlara 24,7 milyar metreküp doğal gaz transferi sağlandığı dikkat çekici.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 118 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

 

Bu Haberi 391 kişi okudu!
07/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.