Hapisten yeni çıkan ünlü şair hayatın yitirdi

Özgür Asya Radyosunda yer alan habere göre Uygur Türklerinin kahramanlık öykülerini ve milli değerlerini yazıya döken Uygur Şair Abdulla Savut hayatını yitirdi.

Sosyal medya paylaşımlarına ve ilgili devlet kuruluşlarından alınan bilgilere göre, ünlü Uygur yazar ve şairin hapishaneden tahliye edildiğinde sağlığı kötü olduğu için sıkı bir Çin virüsü tecridi sırasında yiyecek veya tıbbi tedavi göremediği için 18 Aralık’ta hayatını kaybettiği öğrenildi.

2017’DE TUTUKLANMIŞTI
Uygur Hjelp’i yöneticisi Abduveli Ayup, ünlü yazarın ölüm haberini Twitter’dan paylaştı.

Norveç merkezli Uyghur Hjelp’e göre, etnik ayrılıkçılığı savunmak ve ülkeyi bölmeye teşebbüs etmekten suçlu bulunan Savut, 2017 yılında başlayan büyük çaplı keyfi tutuklama sırasında gözaltına alınıyor.
Şair hakkında araştırma yapan Abduveli Ayup, sağlık durumunun kötü olduğunu, yetkililer tarafından iki ay önce cezaevinden tahliye edildiğini, ancak kısa süre sonra hayatını kaybettiğini sosyal medyadan duyurdu. İlgili paylaşımında Çin hükümetinin politikasını asla doğru bulmadı veya kişisel kazanç için ruhunu satmadı” şeklinde yer verdi.

MİLLİYETÇİ KİMLİĞİ HAYATINA MAAL OLDU

72 yaşındaki Abdulla Savut, çağdaş Uygur edebiyatında önemli bir figürdür. Yazılarında, Doğu Türkistan’ın devrim tarihini öne çıkarmış ve Uygur tarihi kahramanlarının statüsünü yükseltmiştir. Kanlı Sahil , Gök Gürültüsü ve Passız Kılıç , Hayat Zinciri gibi ünlü romanları dünya toplumuna armağan etmiştir.

1950 yılında Doğu Türkistan’ın Kızılsu bölgesi Aktu ilçesine bağlı Ujme kasabasında dünyaya gelen Savut, 1974 yılında Kızılsu Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Her türde eserler yazdı ve ilçede uzun yıllar kültür-eğitim merkezlerinde görev aldı. Szöde Xinjiang Yazarlar cemiyeti tarafından 1988 yılında “profesyonel yazar” unvan’ı verildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 937 kişi okudu!
03/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.