Hapishanedeki Uygurlar, Zorla Çalıştırıyor!

Türk ve İslâm devletlerinin sessizliği Çin'e fırsat vermeye devam ediyor. Çin yönetimi, bu durumdan cesaret alarak, İslam'a olan düşmanlığını artırıyor. Doğu Türkistan genelinde Çin'in soykırım politikası ise hat safhaya ulaştı.

UYGUR TÜRKLERİ ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR
Çin yönetimince Doğu Türkistan'ın Turfan şehrindeki Dahiyen Hapishanesine atılan Uygur Türklerinin her gün 8 saat mikroelektrik cihazlarının paketlenme aşamasında polis gözetiminde tutularak zorla çalıştırıldığı öğrenildi. 

BAZI GÜNLERİ 11 SAATE KADAR ÇALIŞTIRILIYOR
Öte yandan bölgeye uydu telefonu ile ulaşan Özgür Asya Radyosu (RFA) 10 Haziran 2024 tarihli haberinde, Turfan Dahiyen Hapishanesindeki bir gardiyanla irtibat kurabildiğini gündeme taşıdı. Gardiyan RFA muhabirine, hapishanedeki Uygur Türklerine çalışma karşılığında hiç bir ücretin ödenmediğini, bazı günler ise mahkûmların 11 saate kadar zorla çalıştırıldığını açık ediyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER
Tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti. Soykırımcı Xi Jinping'in 2014 tarihinde Doğu Türkistan'a yaptığı ziyaretinde verdiği sözde terörizme karşı "sert saldırı" emrinden bu yana Doğu Türkistan'daki baskıların belgelendiğini vurgulanmıştı.

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor olsada soykırımı durdurma adına hiçbir somut adım atılmış değil! Veya alınan önlemler yetersiz kalıyor.

ÇİN'İN TOPLAMA KAMPLARI
Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk halklarından milyonlarca kişi, suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam ederken, Tanıkların ifadelerine göre tutuklular, işkenceye uğruyor, sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirlerle yaşamaya mahkum ediliyor. Kampta tutulanlara bünyesini zayıflatmak amacıyla içeriği belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Mazlum Kadınlar toplu tecavüze uğruyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: QHA

Bu Haberi 1856 kişi okudu!
12/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.