Halk köle! Çöller, güneş enerjisi tesisine dönüştü

Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları uluslararası alanda önem kazandı. Ülkeler bu alana yoğun bir şekilde yatırımlarını arttırırken, Yenilenebilir enerji yatırımlarında ilk sıraya giren Çin, Doğu Türkistan ve İç Moğolistan gibi işgal altındaki bölgelerin çeşitli doğal kaynaklarını sömürmenin yanı sıra, çöllere dev güneş paneli tesisi inşa ederek, ürettiği elektriği Çin’in iç kesimine nakle ediyor.

Çin rejimi Güneş ve Rüzgar enerjisi projelerinin ilk grup tesislerinin İç Moğolistan, Dış Moğolistan ve Doğu Türkistan bölgelerinde şebekeye bağlandığını açıkladı.

YILDA 5,78 MİLYAR KW ENERJİ ÜRETECEK
Çin medyasına göre rejim yönetimi, Asya'nın (Türkistan) en büyük çölü olarak bilinen Gobi Çölü'nün güneyindeki Tenger Çölü'nde yılda 1,5 milyon hanenin elektrik talebini karşılayabilecek 1,8 milyar kilovat-saat enerji üretebilecek. Bu bölgedeki projelerin toplam yatırımı 12,28 milyar dolar olurken, toplam kurulu güç ise 13 milyon kW. Güneş santrali 3GW’lık tam kapasite devreye alındığında ise yılda 5,78 milyar kilovat-saat enerji üretebilecek.

Tengger Çölü'nde yer alan yeni tesis şimdilik dünyanın en büyük ikinci güneş enerji santrali konumunda. Dünyanın en büyük faal güneş enerji tesisi ise yine Çin’de bulunuyor. Öte yandan ilk çeyrekte Çin'in toplam yenilenebilir enerji kurulu gücü 1,26 milyar kilovat-saate ulaştı. Bunun 425 milyon kilovat-saati güneş, 376 milyon kilovat-saati rüzgar enerjisinden elde ediliyor.

 

İLGİLİ HABERLER: UYGURLARIN ZORLA ÇALIŞTIRILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

 

Çin'in 2021 sonunda çölde yenilenebilir enerji projelerine başladığı biliniyor. Daha önce The New York Times gazetesinin bir danışmanlık firması olan HorizonAdvisory'a dayandırdığı raporda,  GCL-Poly, East HopeGroup, Daqo New Energy, XinteEnergy ve Jinko Solar gibi büyük güneş enerjisi şirketlerinin fabrikalarında Doğu Türkistanlı işçilerin köle olarak zorla çalıştırıldığı ortaya konmuştu. Gelen bilgilerde  Çin’in toplam 19 ili kapsayan kurak alanlara 100 GW'lık dev güneş ve rüzgar enerjisi tesisi kurmayı planladığı anlaşılıyor. Bu demek oluyor ki, bahse konu tesislerde yine milyonlarca Doğu Türkistanlı sözde “istihdam”  kisvesi altında köle işçiliğe zorlanacak.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 598 kişi okudu!
02/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.