Guma'da dezenfektan zehirlenmesinden 13 kişi öldü

İşgalci Çin, Gulca, Uurmçi, Turfan, Kumul ve diğer bir çok bölgede yaklaşık iki aydır keyfi karantina uygulayarak, Uygur Türklerini acımasızca açlığa mahkum ediyor. Gulca ve diğer bölgelerde 12 kişinin açlıktan öldüğü, bazılarının intihar ederek canına kıydığı teyit edilmişti. Özgür Asya Radyosunda (RFA) 29 Eylül yer alan habere göre, Hotan'ın Guma ilçesinde uygulanan sözde “ilaçlama” uygulamaları sonucu 13 kişinin zehirlenerek öldüğü doğrulandı.

17 Eylül’de açık kaynaklardan elde edilen ses ve görüntü kayıtlarında, Rejim yetkililerinin sözde “ev dezenfeksiyonu” adı altında sakinlerin kapatıldığı evlere bir tür dezenfektan sıvısının sıkıldığı ve uygulamadan hemen sonra insanların birer birer düştüğü, dezenfeksiyon istemeyenlerin “emre karşı gelmek” gerekçesiyle tutuklandığını ortaya çıkmıştı.

BİNLERCE KİŞİ DEZANFEKTANDAN ZEHİRLENDİ
Bilgilere göre Doğu Türkistan’ın Hoten bölgesinde 9 gündür keyfi karantina başladığı ve Guma ilçesinde uygulanan dezenfektan uygulamalarında zehirlenme vakaları yaşandığı, binlerce kişinin “ilaçlama” adı altında uygulanan dezenfektanlar neticesinde en az 13 kişinin hayatını kaybettiği teyit edildi.

RFA muhabirinin röportajını kabul eden mahalle komitesi çalışanı, sorumlu olduğu 10 aileden İbrahim ve Atıhan başta olmak üzere bağlı 13 kişinin öldüğünü doğrularken, sebebini bilmediği en son havadan uçaklarla ilaçlama yapıldığını ve sonuç olarak ölüm vakalarının yaşandığını çevre köylerdende binlerce kişinin dezenfektan zehirlenmesi yaşadığını ifade ediyor.

UYGURLAR ÜZERİNDE DENEY YAPILIYOR
Açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, salgın bahanesiyle evlerine kapatılan insanlardan Hasta olanların geçirdiği hastalığın daha önce eşi benzeri görülmediği ve özellikle bacak ve bel kısmında yüksek basınçlı ağırı hissi oluştuğu, şiddetli göz ve baş ağrısı, 40 derece ateşi olmasına rağmen, şiddetli donma yaşadığı iddia ediliyor.

Gözlemciler zalim Çin’in Doğu Türkistanlıları öldürmeye niyetli olduğunu vurgulayarak, Toplama kamplarında vede aç bırakarak öldüremediği Uygurları, zehirleyerek yok etmeye çalıştığını, bu minvalde Uygurlar üzerinden bilinmeyen bir tür kimyasal deney yapıyor olabileceğini, çünkü daha öncede yapay zeka, yüz tanıma teknolojilerinde benzeri deneyler gerçekleştirdiğini kaydetti.


Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 183 kişi okudu!
30/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.