Gulca’ya gelen yardımlar para karşılığı satıldı

Gulja halkının Çin rejimi tarafından aç bırakılarak ölüme terk edilmesi sonucu Doğu Türkistan'ın dört bir yanından Gülca'ya yardım kolileri gönderilmeye başlamıştı. Yardım ve gıdaların halka verilmediği hatta para karşılığı satıldığı öğrenildi.

Son bir kaç haftadır Doğu Türkistan'ın farklı bölgelerinden milletine düşkün, mihriban Uygur halkı, Gulca, Turfan ve Korla’daki “açlık soykırımı”nda acı çeken kardeşleri için kendi aralarında yiyecek ve nakit para toplayarak, acil halka dağıtılması için olağanüstü çaba sarf ediyor. Ancak niyeti apaçık Uygurları öldürmek olan Çinli makamların gelen yardımları halka vermediği veya para karşılığı sattığı ortaya çıktı.

“ÖLÜMÜ GÖZE ALIYORUM”
Açık kaynaklardan elde edilen video görüntülerinde Gulca’da yaşayan bir genç Uygur Türkü Doğu Türkistan'ın dört bir yanından Gulca halkına gönderilen un, yağ ve diğer telem yaşam malzemelerinin Çinli yetkililer tarafından Halka para karşılığı satıldığını ifşa ediyor. Halk açlıktan ölürken, tarlalardaki ekinleri, ahırdaki hayvanları telef olurken, ekonomik olarak çöküşteyken, bu duruma çok üzüldüğünü ve bunları ortaya çıkarmak için risk almayı göze aldığını, söylemek istediği o kadar çok şey olduğunu ama dile getiremeyeceğini belirtiyor.

GULCA, TURFAN, KORLA ACİL YARDIM BEKLİYOR
Daha önce yayılan benzeri video kaydında bir Uygur gencinin çok miktarda ekmek hazırlayıp Gulca’ya  göndermeye çalışırken Çinli yetkililerin buna izin vermediğini anlattığı kaydediliyor.

Şu anda Urumçi’de 37 gündür, Gulcada 48 gündür buna müteakip Korla şehrinde de açlık isyanları baş göstermiş durumda. Bütün bulgular, Çin rejiminin insanların kapılarını dışarıdan zorla kapatıp aç bırakarak öldürmeye çalıştığını gözler önüne seriyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 535 kişi okudu!
15/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.