Gulca’da giriş çıkış kapatıldı

Doğu Türkistan'da yeniden çoğalmaya başlayan ve  semptom göstermeyen Çin virüsü enfeksiyonu nedeniyle rejim hükümetinin sözde “Salgın önlemleri” bahanesiyle baskıcı kontrollerini meşrulaştırdığı ve daha da sıkılaştırmaya devam ettiği bildirildi.

Çin haber kaynaklarına göre, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi” nin 3 Ağustos bildirdiğine göre Doğu Türkistan'da 20 yeni asemptomatik enfeksiyon tespit edildi.

Çin Halk ağında dün yer alan habere göre, 2 Ağustos son 24 saat içerisinde Doğu Türkistan'da 20 yeni asemptomatik enfeksiyon tespit edildi. İli vilayeti başta olmak üzere Gulca şehrinde 15 kişi ve Gulca İlçesinde 5 kişiye enfeksiyon bulaştığı, Urumçide daha önce gözlem altında tutulan bir hastanın tahliye edildiği öğrenildi.

ŞUAN 59 VAKA BULUNUYOR
Bilgilere göre Doğu Türkistan'da şu anda 59 asemptomatik enfeksiyon vakası bulunuyor. Bunların arasında Gulca Şehrinde 46, Gulca İlçesinde 13 hasta bulunuyor.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 2 Ağustos 2022 tarihli habere göre Çinli yetkililer Gulca’da salgın bahanesiyle çeşitli tedbirleri almaya başladığı, bölgeyi giriş çıkışlara kapattığı bildirildi.

Gulca ve çevredeki komşu şehirlerde demiryolları, havaalanları ve otoyolu yolcu istasyonlarında ve kontrol noktalarında yeniden ateş ölçme zorunluluğu getirildiği, 24 saat geçerli sağlık sertifikası, dijital sağlık sistemlerinde yeşil kod olması ve büyük veri tabanına entegre iletişim kartına sahip olmaları gerektiği ve bulunduğu bölge yetkililerince uygulanan karantina önlemlerine uymaları gerektiği aktarıldı.

SÖZDE “SALGIN ÖNLEMLERİ”
Yeni enfeksiyon hastaların yaşam alanı, bölgedeki iş yerleri gibi tüm faaliyetlere geçici olarak “salgın önlemleri” kapsamında kısıtlama getirildiği belirtildi.

Bilindiği üzere Çin rejimi “virüs önleme” bahanesiyle Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde sıkı kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa Çin’in bu eğilimi zaten var olan Soykırım’ı hızlandırmak, meşrulaştırmak ve suçunu örtbas etme çabası olarak nitelendiriliyor.

Nitekim BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de Doğu Türkistan ziyareti sırasında Salgın önlemlerini bahane ederek kısıtlayıcı davrandığını söylemişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 169 kişi okudu!
04/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.