Gulca’da 617 kişi tutuklandı

Çin rejimi “Sıfır Kovid” politikası kapsamında Doğu Türkistan'daki insanlık dışı uygulamalarını sözde “salgın önleme” bahanesiyle meşrulaştırmaya ve dahada şiddetlendirmeye, Karantina yalanıyla da soykırımı örtbas etmeye devam ediyor. 

Çin kaynaklı sosyal medyada yayılan video’ya göre 42 gündür evlerine kapatılan ve açlığa terk edilen Gulca halkından bir köyün insanları, rejime karşı sokaklara inmişti.

11 Eylül sosyal medyada yayılan görüntülerde Gulca’nın Karadöng köyünde halkın, Çin rejiminin gözaltı, “açlık katliamı” sistematik soykırım uygulamalarını protesto etmek için sokaklara döküldüğü kaydediliyor.

617 GENÇ TUTUKLANDI

42 gündür Evlerine kapatılan ve açlıktan ölenlerin olduğu Gulca şehrine bağlı Karadöng köyünde, rejimin keyfi karantina zulmüne karşı haklarını aramaya çıkan 617 kişinin tutuklandığı, bölge karakolundan teyit edildi.

Özgür Asya Radyosun (RFA) aktardığına göre 11 Eylül Pazar günü sokağa çıkanların tamamının tutuklandığı, çoğunun genç yaşlarda olduğu belirtiliyor.

Polis memurları başlangıçta mahalle sakinlerinin yasağı çiğnediğini ve tutuklananların çoğu daha genç ve hepsinin kandırılmış olduğunu dile getirirken, sorgulama sırasında pişmanlık duyduklarını ve Karadöng’den 617 kişinin tutuklandığını doğruladı.

KANÇ KİŞİ DAHA YOK OLACAK BİLİNMİYOR

Çin kaynaklı veriler(güvenilmez), Karadöng köyü toplam nüfusunun yaklaşık 18.000 olduğunu ve bunların büyük çoğunluğunun Uygurlardan oluştuğunu, Gulca’daki Uygur nüfusunun 270.000 civarında olduğu gösteriyor.

Son sızan görüntüler den birinde de, genç birinin “şu an her kimse bilerek yada bilmeyerek Gulca hakkında en ufak bir şey söylesin, Bitti! Her şey biter! Yok olacak! Gulca halkı yanan ateş gibidir! Kim tutarsa yakarız!” dediği kaydediliyor. bu şekilde Çin’in halka zulmetmesini hazmedemeyen daha kaç kişinin bulunduğu veya çoktan zoraki kaybettirildiği hakkında bilgi takibi yapılıyor.

Ayrıca Merkezi şehir Urumçi’den gelen bilgilere göre, 33 Uygur erkeğin bilinmeyen dört katlı bir binada hapsedildiği, günlerdir yiyecek ve içecek verilmediği, bu kişiler kendi imkanları ile dışarıya mesaj göndererek kendilerinin kurtarılması hususunda yardım talebinde bulundukları öğrenildi.

‘KELLE KOLTUKTA’ KENDİNİ FEDA ETTİ

Gözlemciler Doğu Türkistan halkının direndikleri takdirde tüm özgürlüklerini ve hatta hayatlarını kaybedeceklerinin bilincinde olmasına rağmen, ayaklanma ve şiddetli zulme karşı direnme konusunda yılmaz bir ruha ve cesarete sahip olduklarını, Gulca Karadöng’deki halkın tabiri caizse ‘kelle koltukta’ kendini feda etmesi, Doğu Türkistan Cumhuriyetleri dönemindeki zulme boyun eğmeyen iradeyi hatırlattığını, Doğu Türkistan halkının Çin mezaliminden kurtulmak için elinden geleni yaptığını, Uluslararası toplumunda üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmek için her türlü çabayı göstermeleri gerektiğini, Nitekim Uluslararası toplumun, insan hakları savunucu kuruluşlarının, Karadök köy sakinlerinin can güvenliğini garanti altına almak için Çin rejimine baskı uygulaması gerektiğini değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 1103 kişi okudu!
13/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.