GULCA'DA YAKLAŞIK 200 KİŞİ TECRİT EDİLDİ

Geçen hafta, Gulca eyaletine bağlı olan kökdala şehrinde iki kişiye Çin virüsü bulaşması nedeni ile şehirin tamamen karantinaya alınarak kapatıldığı duyurulmuştu.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Sağlık Bakanlığı propaganda Dairesi 7 Ekim'de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Gulca’da 4 vaka görüldüğü, Bu hastalardan ikisinin Korgas'ta, diğer ikisinin ise kökdala bölgesinde ortaya çıktığı belirtilmişti.

Çin medyasına göre 7 Ekim'de, Doğu Türkistan'daki Bingtuan’lerde (Xinjiang Üretim ve İnşaat Kolordusu) dahil olmak üzere bazı bölgelerde Çin virüsü (Covid-19) nedeniyle 48 saat içerisinde soruşturma başlatıldığı bildirildi.Bilindiği üzere Çinli yetkililer, salgınla ilgili bilgileri (Çin ve Doğu Türkistan genelinde) sıkı bir şekilde abluka altında tutuyor. son gelen haberlerde ise Kokdala şehrinin şu anda karantina altına alınma ihtimaline yakın olduğu nitekim yeni teşhis konulan iki hastayla temasa geçtiği belirlenen yaklaşık 200 kişinin özel bir tesiste tıbbi kontroller için karantinaya alındığı biliniyor.

Gözlemciler Çin'in virüsü Doğu Türkistan halkına karşı gözetim ve baskıyı artırmak için bir bahane olarak kullanacağından endişe ettiğini ifade etti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 73 kişi okudu!
11/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.