Guangzhou’da Çinliler sokaklara indi

Çin'in güneyindeki Guangzhou kentinde yüzlerce Çinli, "Sıfır Covid politikası" kapsamında uygulanan radikal karantina önlemlerini protesto ederek sokağa döküldü.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda kalabalığın bir polis arabasını devirdiği, Covid önleme bariyerleri yıktığı ve mahalle sakinlerinin evlerinin pencerelerinden bağırarak onlara destek verdiği görüldü.

Yerel polis birimi olayları doğrularken, görgü tanıkları yaklaşık 20 dakika süren protestonun ardından silahlı emniyet güçlerinin bölgeye geldiğini ve bazı protestocuların gözaltına alındığını ifade etti.

Tekstil imalatının ve kumaş üretiminin merkezi olan bölgede büyük bölümü Çin'in Hubey eyaletinden gelen yüz binlerce göçmen işçi yaşıyor.

18 milyon nüfusuyla Çin'in en büyük üçüncü kenti Guangcou'nun büyük bölümünde geçen hafta kısmi kapanmaya gidilmişti. İnsanlar evlerine kitliyken bu virüs nereden geliyor bilinmez ama Çin’li makamlar sürekli olarak vaka artışı olduğunu açıklayıp duruyor. iddia edildiği üzere Guangcou'da günlük vaka sayısı 9 Kasım'da 2500'ü aşarken son 24 saatte 5 bin 124 vaka tespit edildiği ileri sürülüyor.

"SIFIR COVİD" ZULMÜ DEVAM EDİYOR
Vakaların nüfusa oranla az olmasına ve büyük bölümünün hastalık belirtisi göstermemesine rağmen Çin, "sıfır vaka" olarak adlandırılan öldürücü ve katı salgın kontrol tedbirlerini uygulamaya devam ediyor.

Çin Komünist Partisi elebaşı Xi Jinping'in öne sürdüğü 'sıfır-Covid' politikası kapsamında uygulanan katı tedbirler, bir süredir vatandaşı ve iş dünyası için hayatı zorlaştırdığı yönünden eleştiriliyor. Alışılmadık biçimde radikal ve geniş ölçekli sözde salgın tedbirleri, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti ve manevi açıdanda tartışmalara yol açıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA DURUM CİDDİ
Bilindiği üzere Doğu Türkistan’da 107 gündür sözde “salgın” bahanesiyle aileleri evlerine kapatarak tedavisiz ve aç bırakarak, Müslüman Türkleri kasten öldürmeye yönelik zulümler, Doğu Türkistan halkını zihinsel ve fiziksel olarak yıpratıyor. Kesintisiz tecrit uygulamalarına ek olarak yeniden inşa edilmekte olan devasa boyutlardaki toplu karantina merkezlerini de arttırmaya çalışıyor.

Daha önce Gulca ve Urumçi’de İsyan edenlerin tutuklandığı haberleri basına yansımıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 162 kişi okudu!
16/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.