Gözlemciler: Çin Soykırım Suçunu Gizleyemez

Yaklaşık üç ay önce Doğu Türkistan’daki “Xinjiang polis teşkilatı” arşivlerinden ele geçirilen ve uzmanlar tarafından incelendikten sonra sızdırılan belgeler, uluslararası toplumda infial yarattı. 2018 yılında Toplama kamplarına alınan Uygurların fotoğrafları ve tutuklanma nedenlerinin yanı sıra Doğu Türkistan'da hangi cezaevlerinde ve hangi kamplarda tutulduğu, kaç yıl hüküm giydiğine dair veriler, Polis protokolleri ve karanlık odalarda silahlanmış polis eşliğinde gerçekleşen sorgu anına ait gerçek görüntüler ortaya çıkarıldı.

Çin'in Doğu Türkistan halkına yönelik baskıcı, soykırımcı, İslam karşıtı ve Müslüman karşıtı politikaları uluslararası toplum tarafından şiddetle eleştirilirken, rejim yönetimi düzenlediği çeşitli basın toplantılarında ABD’yi suçlayarak soykırımı yalanlamaya ve gizlemeye çalışıyor.

Çin Dışişleri Bakanlı Sözcüsü Zhao Lijian 7 Haziran 2022 tarihinde Pekinde düzenlediği olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YİNE ABD’Yİ SUÇLADI

Phoenix TV muhabirinin Çin'deki eski bir ABD diplomatı tarafından ABD hükümetinin Doğu Türkistan kozunu öne sürmesi hakkında sorduğu soruya yanıt veren Zhao Lijian, kurnazca tavır sergileyerek "Soykırım ABD tarafından uydurulmuş bir yalandır, ama buna inanmayabilirsiniz. Çin tarafı ABD'yi, Xinjiang meselesi üzerinden Çin’i yıpratmaya çalışmayı bırakmaya çağırıyor.” Dedi.

Gözlemciler, uluslararası toplumun Doğu Türkistan'daki gerçek durumdan haberdar olduğunu  ve Çin'in Doğu Türkistan'daki acımasız baskısını “soykırım” suçu olarak tanımladığını. Çin’in de bunun farkında olduğunu, nitekim Bu gibi basın toplantıların da son dönemlerde arttığını ve en son sızdırılan “Xinjiang polis belgelerinin” Çin'in sistematik soykırım suçlarının kanıtı olduğunu, Çin’in artık işlediği insanlık dışı suçlarını yalanlarıyla yanıltıcı ve kelime oyunu yaparak gizleyemeceğini kaydetti. 

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 211 kişi okudu!
10/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.