Google, Çin saldırıları konusunda uyardı!

Siber güvenlik uzmanlarına göre Google, Çin kaynaklı Tayvan’ı hedef alan siber saldırılarda önemli bir artış tespit etti.

Geçtiğimiz altı ay içinde teknoloji devinin tehdit analizi bölümü, Çin destekli bilgisayar korsanlığı kampanyalarında “muazzam bir artış” olduğunu ve bilgisayar korsanlarının kökenlerini gizlemek için karmaşık taktikler benimsediğini kaydetti.

Google’ın kıdemli mühendislik müdürü Kate Morgan, Çinli bilgisayar korsanlarının izleme çabalarını zorlaştıran taktikler kullandığını vurguladı.

Bunlar arasında küçük ev ve ofis internet yönlendiricilerine sızmak ve bunları, gerçek kaynaklarını gizleyerek saldırı düzenleyecek şekilde yeniden kullanmak yer alıyor.

100’DEN FAZLA KORSAN GRUP TAKİPTE 
Morgan, Google’ın yalnızca Çin’de savunma, hükümet ve özel sektör de dahil olmak üzere Tayvan’daki çeşitli sektörleri hedef alan 100’den fazla bilgisayar korsanlığı grubunu izlediğini açıkladı.

ABD ile Çin arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle daha da kötüleşen Tayvan’daki çatışma potansiyeline ilişkin endişeler küresel olarak arttı. ABD, Tayvan’ı resmi bir ulus olarak tanımıyor olsa da, giderek saldırganlaşan Çin olarak algıladığı şeye karşı kendisini savunması için adaya yardım etme taahhüdünde bulundu. Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor.

ÇİN “BUNALMIŞ” GÖRÜNÜYOR
Gerginliklere rağmen, görevden ayrılan Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen zirve sırasında Çin’in şu anda adaya büyük bir istilayı düşünmeye “bunalmış” göründüğünü kabul etti.

Bununla birlikte, Tayvan’ın askeri yıldırma, siber saldırılar ve bilgi manipülasyonu karşısında savunma yeteneklerini artırma konusundaki dayanıklılığını ve kararlılığını vurguladı.

Google’ın bulguları, küresel siber güvenlik tehditlerine ilişkin daha geniş gözlemlerinin bir parçası olarak ortaya çıkıyor. Kate Morgan, Kuzey Kore ve İran’ın önemli hack tehditleri oluşturmaya devam ettiğini, Rusya’nın ise Şubat 2022’deki işgalinden bu yana siber odak noktasının ağırlıklı olarak Ukrayna olduğunu belirtti.

DAHA FAZLA SİBER GÜVENLİK MERKEZLERİ AÇILIYOR
Google, siber güvenlik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla İspanya’nın Malaga kentinde yeni bir siber güvenlik merkezi açtı.

“Güvenlik mühendisliği merkezi”, kıtadaki siber dayanıklılığı artırmak için Avrupalı işletmeler ve hükümet yetkilileriyle işbirliği yapmayı amaçlayan yaklaşık 100 güvenlik uzmanına ev sahipliği yapacak.

Google halihazırda Dublin, İrlanda ve Münih, Almanya’da siber güvenlik, içerik denetimi ve gizlilik mühendisliğinin çeşitli yönlerine odaklanan güvenlik mühendisliği merkezleri işletiyor.

Google’ın Küresel İlişkiler Başkanı Kent Walker, Malaga’nın yeni merkezin yeri olarak seçilmesinin temel nedenleri olarak Malaga’nın yenilik yanlısı politikalarını ve dijital profilini gösterdi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Techinside

Bu Haberi 359 kişi okudu!
02/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.