Gizlice Namaz kıldığı için 18 yıl hapse atıldı

Geçtiğimiz haftalarda Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinin Karayaağaç köyündeki Altın madeninde yaşanan göçük sonrası 18 işçinin enkaz altında kaldığı bildirilmişti. Çin’in “Batı Nehri Altın Madenciliği şirketi”ne ait Madende  24 Aralık öğle saatlerine doğru meydana gelen kazada mahsur kalan İşçilerin çoğu Uygur Türkü olduğu ortaya çıkmıştı. Olaydan haftalar geçmesine rağmen Çin rejimi, arama kurtarma sonuçlarıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmadı.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar sırasında bir başka madende çalışanlardan hayatını kaybeden Uygurların olduğu ortaya çıktı. 

DAHA 40 YAŞINDAYDI
Özgür Asya Radyosunun (RFA) Karayaağaç köyü güvenlik görevlisine dayandırdığı bilgilere göre, Bu köyde üretim tesisi bulunan Çinli Çinghua Şirketine ait kömür madeninde çalışan Halide Kurban adındaki bir kadının 2 ay önce cezaevinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

Uzun zaman önce Kocasını kaybeden ve iki çocuk annesi Halide Hanımın Kömür Madeninde çalışarak geçimini sağladığı, 2018 yılının sonbaharında madenin bir köşesinde iki çocuğu ile birlikte gizlice namaz kılarken kömür madeni görevlileri tarafından fark edilerek, karakola ihbar edildiği ve “yasadışı dini faaliyet”‘lerde bulunduğu gerekçesiyle aynı gün kaldığı evinden tutuklandığı aktarıldı.

İKİ ÇOCUĞU HAKKINDA BİLGİ BULUNMUYOR
Halide Kurban Hanım hakkındaki sözde suçlamalar uyarınca 16 ve 17 yaşlarındaki iki çocuğunu 10 yıl önce yasadışı dini eğitimde yetiştirdiği için 7 ila 14 yıl, gizlice namaz kıldığı için ise 4 yıl olmak üzere toplam 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığı, Gulca Şehrindeki Baikol Kadınlar hapishanesinde tutulduğu, bu yıl 40 yaşında olan Halide kurban hanımın kötüleşen hastalıkları sonucu hapishane işkencelerine dayanamayıp Kasım 2022’de hapishanede şehit düştüğü ortaya çıktı. İki çocuğunun nerede ve ne durumda olduğu henüz bilinmiyor.

KÖLE İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILIYORLAR
Yıllarca sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlediği ancak 2017’de ayyuka çıkan Çin rejimi,  milyonlarca Doğu Türkistanlıyı sudan bahanelerle ceza kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Tutsaklara çeşitli kimyasallar vererek zorla kısırlaştırılırken, Kızlar Çinli erkeklerle evliliğe zorlanıyor. Kadın Erkek ayrıt etmeden gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere, adını “istihdam” koyup zorla çalışmaya sürgün ediyor.  

Gözlemciler Halide hanım gibi suçsuz yere hapsedilen ve şehit edilen sayısız anne babaların evlatlarının köle işçi olarak zorla çalıştırılmakta olduğunu, Halide hanımın da çocukları hayattaysa Çin illerinde veya başka bölgelerde çalıştırılmakta olabileceğini kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 681 kişi okudu!
24/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.