Genç Aktivistler Ne Diyor?” Temalı Programı Gerçekleşti

Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketinin öncülüğünde Türkiye Gençlik Vakfının (TÜGVA) desteğiyle Doğu Türkistan davasında faaliyet gösteren Uygur gençlerle bir araya gelerek düzenlenen “GENÇ AKTİVİSTLER NE DİYOR?” Temalı program TÜGVA Genel Merkezinde başarıyla tamamlandı. 
Doğu Türkistan davasını ilgilendiren pek çok konularda istişareler yapılan program, Kur’an-i Kerim tilaveti, ardindan Türkiye ve Doğu Türkistan İstiklal Marşları okunarak başladı. Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Yönetim kurulu Üyesi Sn. Abdusemi Hoten’in moderatörlüğünde konuşmacı, Aktivist Sn. Mehmet Tohti Atavullah, Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği Başkan yardımcısı Sn. Abdullah Arman, Pelvan Gençlik kulübü reisi Sn. Semercan Said’in anlatımıyla soru cevap şeklinde ilerledi. 
Program açılış konuşmasını Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Sekreteri Sn. Abdullah Moydunoğlu yaparken,  Doğu Türkistan davasında gençlerin önemi ve bu organizasyona destek veren dostlara ve bütün gençlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı. “HER ZAMAN SİZİN BİR YUVANIZ VAR”
Ardından TÜGVA dış işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Sn. Muhammed Malik Taylan, “Her zaman sizin bir yuvanız var. TÜGVA’nın size kapısı sonuna kadar açık” sözleriyle duygularını paylaştı.İstişarelerde, Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin yıkılış sürecinde yaşanan yanlışları tartışarak, Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin yeniden kurulması için verilen mücadeleleri, ülkelerin desteğini, Doğu Türkistan davasının Diasporada 2. Nesilden Yeni Nesile (3. nesil) kaydığı şu muhitte, bunun bilincinde olarak, hangi fikir veya görüşe sahip olursak olalım, ortak derdimiz olan Hür, Bağımsız Doğu Türkistan için hep beraber yapılabilecek değerli çalışmalar ortaya konması gerektiğine vurgu yapıldı.
Program Doğu Türkistan İnsan Hakları Derneği Genel sekreteri Sn. Abdulahat Udun’un ilham verici konuşmasıyla sona erdi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi

Bu Haberi 766 kişi okudu!
10/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.