GASP EDİLEN ÇİNLİ VE DOĞU TÜRKİSTAN

Çin, son zamanlarda Çinli bir babanın yirmi dört yıl önce insan kaçakçılığı çeteleri tarafından kaçırılan oğlunu bulması olayıyla meşgul. Oğlu kaçırıldığı sırada iki yaşındaydı. Babanın oğlunu bulmasının ardından onlara karşı büyük bir sempati dalgası oluştu. "Büyük sempatı" diyorum çünkü Çin'in nüfusu 1,5 milyar insan ve yarım milyarın olaydan haberi olmadığını varsayarsak, gerçekten büyük bir dalga olması için bir milyarın sempatisi yeterli olur.

Ben de onlara ve tüm Çin'e sempati duydum. Bu kendi dininde olmasa bile hemcinsine sempati duyan, iyi günde ve kötü günde minnetsiz ve gösterişsiz onun yanında duran bir insan olarak görevimin gereğidir.

Aynı şekilde tüm İslam dünyası da Çin'e sempati duyuyor. Bundan eminim. Çünkü gerçek Müslüman bir insanı çocukken evinden kaçırıp onu yırmı yıldan fazla bir süre anne babasının şefkatinden ve terbiyesinden mahrum etmek suçuna asla rıza göstermez.

Bu nedenle, Çin'in, 1,6 milyardan fazla Müslüman'ın ona gösterdiği sempatısına Müslüman Doğu Türkistan'ı İslam alemine geri vererek karşılık vermesini umuyorum. Çünkü Çin Doğu Türkistan'ı yirmi yıl önce değil, onlarca yıl önce gasp etti. Gasp edilen vatanlarını talep eden insanları gasp etti, onları Hitler zamanındaki Nazi esir kamplarına benzer hapishanelere hapsetti ve onların çoğunu idam etti. Camilerini gasp etti ve birçoğunu sığır ahırına dönüştürüldü. Kur'an-ı Kerim'in ve Sünnet kitaplarının tedavülünü yasaklayarak İslami mirasını gasp etti. Orucu ve haccı yasaklayarak ibadetlerini gasp etti. Kızlarını ve kadınlarını kaçırıp Müslüman olmayan, Budist ve ateist olan Çinlilerle zorla evlendirdi. Çocuklarını Müslüman ailelerinden kaçırdı ve Müslüman olduklarını unutturmak için Çinli ailelerin vesayeti altına verdi. Bu, insanlık tarihinde eşi benzeri olmayan büyük bir kaçırma suçudur.

İnsan haklarına sözde hizmet eden Amerika bile Çinli baba ve oğula sempatı gösterdi. Aynı şekilde Rusya, Fransa, İngiltere, Birleşmiş Milletler, BM Güvenlik Konseyi ve özgürlük, adalet ve hak örgütleri de sempati duydu. Dünyada etkili olan taraflardan istenen, Çinli baba oğula sempati gösterdeği gibi gasp edilen Doğu Türkistan'ın iade edilmesi için benzer ve etkili bir sempatigöstermesidir. Zira Doğu Türkistan sempati göstermeye daha layıktır.


Makale TalalKaşgarlı
Kaynak: Al-Medine Gazetesi
Bu Haberi 727 kişi okudu!
02/08/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.