Galatasaray ve Trabzonspor’dan Çin’e sert tepki!

Cumartesi akşamı Sosyal medya üzerinde başlatılan, #UyghurGenocide Hashtag çalışmasında soykırım suçlusu eski Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei’nin Mart 2019’da düzenlenen bir Bahar Bayramı şenliği etkinliğinde Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirine verdiği röportajda Çin’in Doğu Türkistan’da yürüttüğü baskı ve zulüm politikasını inkar eden açıklamaları tekrar gündeme geldi. 

Wei açıklamasında, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarındaki insanlık dışı zulmü "Hastalıklı beyinleri tedavi ediyoruz" diyerek savunmuştu. 

GALATASARAY’IN KAPTANINDAN TOKAT GİBİ CEVAP!
Bu doğrultuda Galatasaray'ın milli futbolcusu Kerem Aktürkoğlu, Çin'in İstanbul eski başkonsolosu Cui Wei'nin Doğu Türkistan’daki toplama kampları için yaptığı açıklamaya kişisel sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi. 

Galatasaray forması giyen milli futbolcu Kerem Aktürkoğlu, Cui Wei'nin bu açıklamasına karşın, "Hastalıklı olan onların beyinleri değil; hastalıklı olan, insanları ailelerinden zorla koparıp toplama kamplarına götüren soykırımcı zihniyet" ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR'DAN TEPKİ
1-2 Saat gibi kısa süre içerisinde ilk sıralarda Türkiye gündemi olan #UyghurGenocide Hashtag çalışması boyunca yüzbinlerce gönderi paylaşılırken başta Trabzonspor olmak üzere spor kulüpleri ve çeşitli medya kuruluşları, pek çok tanınmış önemli şahsiyetler Doğu Türkistanlı mazlumların kısılan seslerine yankı oldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak:

Bu Haberi 557 kişi okudu!
12/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.