G7 liderlerinden Çin'e Doğu Türkistan ve Tibet Çağrısı

G7 Liderleri, Çin’i Doğu Türkistan ve Tibet’te evrensel insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duymaya çağırdı. Ayrıca liderler, Çin’i Ukrayna’dan asker çekmesi için Rusya’ya baskı yapmaya davet etti.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi sona erirken 28 Haziran 2022 tarihinde sonuç bildirgesi yayımlandı. Enerji, gıda güvenliği, iklim, Çin virüsü (Kovid-19) ve Rus petrolü hakkında açıklamalar yapılan bildirgede Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği sistematik soykırım suçu ve Hong Kong, Tayvan’da yaptığı insan hakları ihlallerine de değinildi.

Liderlerin Çin’deki insan hakları durumu konusunda “ciddi” ölçüde endişeli olduğu vurgulanan bildirgede, Pekin yönetimi, zorla çalıştırma suçlarıyla gündeme gelen Doğu Türkistan ve Tibet’te evrensel insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duymaya çağrıldı.

Bildirgede, Çin, Hong Kong’da Çin-İngiliz Ortak Bildirgesi’nde belirtilen özgürlük ve özerklik taahhütlerini yerine getirmeye davet edildi.

ÇİN, ASKERLERİ ÇEKMESİ İÇİN RUSYA’YA BASKI YAPMALI
G7 liderlerinin, Doğu ve Güney Çin Denizi’ndeki durumla ilgili ciddi endişelerinin dile getirildiği bildirgede, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki büyük bir alana yönelik hak iddialarının yasal bir dayanağı olmadığı belirtildi.

Bildirgede ayrıca Çin’e, Ukrayna’dan askerlerini derhal ve koşulsuz olarak geri çekmesi için Rusya’ya baskı yapması konusunda çağrı yapıldı.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 444 kişi okudu!
29/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.