G20’de Çin’e büyük meydan okuma

Dünya basını, G20 Zirvesi’nde açıklanan "Baharat Yolu'nun yeni versiyonu" Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomi Koridoru’nu (IMEC) manşetlere taşıdı.

Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde bu yıl 18’incisi düzenlenen “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla süren G20 Liderler Zirvesi çerçevesinde Hindistan’ı Orta Doğu ve Avrupa’ya bağlayacak çok uluslu bir demir yolu ve denizcilik projesi olan “Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru”nun (IMEC) tanıtımı yapıldı.

“ÇİN’E MEYDAN OKUMA”
Zirve’de açıklanan IMEC uzmanlar tarafından, “Çin’in modern ‘İpek Yolu’ Projesine Meydan okumak” “tarihi bir imza” olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu zirvede ABD, Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya, İtalya ve AB, ticaretin artırılmasına, enerji kaynaklarının sağlanmasına ve dijital bağlantının geliştirilmesine yardımcı olacak (Tarihi “Baharat Yolu” nun 21’inci yüzyıl versiyonu olarak da görülen) Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru’nun (IMEC), kurulmasına yönelik, deniz ve demiryolundan oluşan iki güzergâhlı bir ekonomi koridorunun kurulduğunu debdebeyle açıklandı ve mutabakat zaptını imzaladı.

Önerilen koridor, Hindistan'dan BAE'ye uzanacak, ardından Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail'i geçerek, Avrupa'ya bağlanacak. Hindistan'dan yüklenen malların İsrail ve Yunanistan limanları üzerinden Avrupa'ya daha hızlı gönderilmesi projede öngörülüyor. Taraf ülkeler, bağlayıcı bir finansal taahhütte bulunmazken, 2 ay içinde koridorun oluşturulmasına yönelik bir eylem planı hazırlamayı da kabul ettiler. Projeye ilk alkış, ABD Başkanı Joe Biden “Büyük bir anlaşma” olarak yorumladı.

“TARİHİ BAHARAT YOLU” KITALARI BİR BİRİNE BAĞLIYOR
Buna göre Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru; Hindistan’ı Batı Asya/Orta Doğu’ya bağlayan Doğu koridoru ve Batı Asya/Orta Doğu’yu Avrupa’ya bağlayan Kuzey koridoru olmak üzere iki ayrı koridordan oluşacak. Tavsiye edilen koridor Hindistan’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne buradan da Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail’i geçerek Avrupa’ya bağlanacak. Buradaki amaç Hindistan’dan yüklenen malların İsrail ile Yunanistan limanları üzerinden Avrupa’ya daha hızlı gönderilmesi olarak kaydedildi.

Söz konusu koridorun Hindistan’ı Güney Doğu Asya’dan Körfez’e, Batı Asya’ya ve Avrupa’ya uzanan ticaret akışı rotası üzerinde sağlam bir şekilde konumlandırması tahmin edilirken Çin’in bölgedeki ekonomik hedeflerine meydan okuma olarak da görülüyor. Zira anılan bölgelerde Çin’in “İpek yolu” adı altında yıllardır borç tuzağı politikasıyla ülkelere yayılmama planları zaten biliniyordu.

KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ İLE IMEC
Çin’in “Kuşak ve Yol Girişimi,” aslında tarihi İpek Yolu’nun 21’inci yüzyıl versiyonu olan ve 70’den fazla ülkeyi kapsayan bir ekonomik koridorun ismi. İlk kez 2013’te dillendirildi, 2014’te güzegâhları belirlendi. 

Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomi Koridoru (IMEC) da eski Baharat Yolu’nun 2023 versiyonu. İpek Yolu, milattan yüzyıllar önce Mısır’a ipek satan Çinli tüccarların kervanlarının izlediği güzergâha; Baharat Yolu da Hintlilerin Orta Çağ Avrupası’ndaki soylulara tarçın, zencefil ve zerdeçal gönderdiği güzergâha verilen isimlerdi.

IMEC’İN 5 TEMEL ÖZELLİĞİ:
1- İkili Koridorlar: IMEC iki ayrı koridordan oluşacak. Hindistan'ı Basra Körfezi'ne bağlayan Doğu Koridoru ve Basra Körfezi'ni Avrupa'ya bağlayan Kuzey Koridoru. Bu, mevcut deniz ve karayolu rotalarını tamamlayan, güvenilir ve uygun maliyetli sınır ötesi gemiden demiryoluna ulaşım sunmak üzere tasarlanmış bir demiryolu ağını içerecek. 

2-Gelişmiş Bağlantı: Koridorda elektrik ve dijital bağlantı altyapısının kurulumunun yanısıra temiz hidrojen ihracatına yönelik boru hatları da yer alacak. Bu, sadece bölgesel tedarik zincirlerini güvence altına almakla kalmayacak, aynı zamanda ticarete erişilebilirliği de geliştirecek ve ticaret operasyonlarını kolaylaştıracak. 

3-Ekonomik Birlik ve İstihdam Yaratımı: IMEC, katılımcı ülkeler arasında ekonomik verimliliği artırmayı, maliyetleri azaltmayı ve ekonomik birliği güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu, istihdam fırsatları yaratacak ve sera gazı emisyonlarının azaltılması yönündeki küresel hedefe katkıda bulunacak. 

4-Çevresel ve Sosyal Etki: Projeyi sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu hale getirerek çevresel, sosyal ve yönetişim etkilerine güçlü bir vurgu yapılacak.

5-Dönüştürücü Entegrasyon: IMEC, ticaret ve yatırım için bir koridor yaratarak; Asya, Avrupa ve Ortadoğu'yu sorunsuz bir şekilde entegre ederek, ekonomik manzarayı dönüştürmeye hazırlanıyor.  

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 473 kişi okudu!
12/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.