Fransız Meclisi "Soykırım"ı Tanıdı

Fransa Meclis Genel Kurulu’ndaki oylamada, Sosyalist milletvekili Olivier Faure tarafından kaleme alınan karar tasarısı için 169 “evet”; 1 “hayır” ve 5 "çekimser" oyu çıktı. Kararda, Çin’’in Doğu Türkistan’daki Uygur, Kazak ve Özbek Türkü müslümanlar başta hakla yönelik kötü muameleler “soykırım” ve “insanlık suçu” olarak tanımlandı.

Kabul edilen kararda hükümete çağrı yapılarak, uluslararası toplumla birlikte bu uygulamaların sona ermesi için Çin Halk Cumhuriyeti'ne yönelik gerekli önlemlerin alınması istendi.

Euronews’in bildirdiğine göre Meclis Genel Kurul oturumunda oylama öncesi hükümet adına söz alan Dış Ticaret Bakanı Franck Riester, Çin’deki sistemli insan hakları ihlallerini kabul ettiklerini ancak bu uygulamaları soykırım olarak nitelemenin Fransız hükümetine değil uluslaralarası kuruluşlara düştüğü görüşünü dile getirdi.

Riester, bu ülkedeki insan hakları ihlallerini Fransız yetkililerin Çinli muhataplarıyla yaptıkları görüşmelerde sürekli gündeme getirdiğini ifade etti.

Fransa’da geçtiğimiz yıl 30 milletvekili, Doğu Türkistan’daki Uygurlara karşı "insanlık suçu" işlediği gerekçesiyle Çin’in, uluslararası mahkemede yargılanmasını istemişti.

Daha önce ABD, Hollanda, Kanada, İngiltere, Litvanya ve Çek parlamentosu, Uygurlara yönelik uygulamaları 'soykırım' ve ‘insanlığa karşı suç’ olarak tanımıştı.

PEKİN OLİMPİYATLARINI BOYKOT ETTİ

Nitekim Çin'in Doğu Türkistan’da, "aşırılıkçılıkla mücadele" bahanesiyle ezici politikalarla Uygur Türkleri, Kazak, Kırgız, Tatar ve Özbekler gibi Müslüman topluma ait insanları sözde "mesleki eğitim merkezi" adını verdiği Ceza kamplarda alıkoyması, uluslararası toplum tarafından şiddetle eleştiriliyor. ABD başta 12 ülke Çin’in sistematik Soykırım ve İnsanlığa suç işlediği gerekçesiyle 2022’nin en büyük ve en önemli organizasyonlarından olan Olimpiyat oyunlarına karşı yaptırımlar getirdi.

BM verilerine göre en az 2 milyon, Kamp tanıkları ve sızan Çin verilerine göre ise 2016’dan beri 8 milyona yakın Uygur Türkü bu kamplarda kendi rızası dışında dönüşümlü olarak alıkonuluyor. Ancak işgalci Çin yönetimi, bölgede kaç kamp bulunduğuna dair bilgileri gizliyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yapıyor. BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini sürekli olarak geri çeviriyor

Küresel baskılar sonucu Doğu Türkistan’daki Çin yanlısı komünist yöneticiler, 2019’un sonunda güya "kamplardaki tüm öğrencilerin mezun olduğunu, kalanların ise kendi rızasıyla serbest süreli eğitim programlarına devam ettiğini" savunmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 294 kişi okudu!
21/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.