Fransız imam Uygurlardan Özür diledi

Fransa'daki Paris Ulu Camii imamı Chems-eddine Hafiz (Şemşiddin Hafız)bu yıl Temmuz ayında Çin’in Urumçi ve Fransa’da eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği "Bizim Xinjiang yahşi yer" başlıklı Mazlum Uygurlara karşı yapılan sahte propaganda konferansına Çin’in daveti üzerine katıldığı için Uygur Toplumundan ve insan hakları gruplarından özür diledi.

Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre İmam Chems-eddine Hafiz (Şemşiddin Hafız)'ın Çin Büyükelçiliği tarafından düzenlenen "Bizim Xinjiang yahşi yer" adlı konferansa katılımı, Fransa'daki Avrupa Uygur Enstitüsü Direktörü Dilnur Reyhan hanımve kamp tanığı Gülbahar Jelil hanım tarafından şiddetle eleştirilmişti. Hatta Uygur aktivistler, Cami hocasına mektup yazarak kendisiyle görüşme talebinde bulunmuştu.

İMAM ŞEMŞİDDİN HAFIZ, UYGURLARLA GÖRÜŞTÜ

Dilnur Reyhan hanım 10 Eylül'de sosyal medyada hesabından, Chems-eddine Hafiz (Şemşiddin Hafız) Hocanın, kendisini ve Gülbahar Jelilova hanımı 9 Eylül'de Paris'teki Ulu Camiofisinde ağırlayarak Çin büyükelçisinin Uygurlara yönelik baskıyı nasıl açıklayacağını öğrenmek için Müslüman bir lider olarak konferansa katıldığını, ancak tatmin edici bir cevap alamadığını" belirttiğini paylaştı.

Ayrıca Chems-eddine Hafiz (Şemşiddin Hafız) Hoca" İyi niyetle yapmış olduğum bu eylem, İnsan hakları savunucuları özelliklede Uygurları üzdüyse tüm Uygurlardanözür dilerim" dedi.

Birçok Müslüman ülkenin Çin'in yanında yer aldığı bir dönemde Chems-eddine Hafiz (Şemşiddin Hafız), gibi dini şahsiyetin Çin’in aldatıcı propagandalarına karşı tüm Uygurlardan özür dilemesi dikkat çekici.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 131 kişi okudu!
11/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.